O francouzská okna je třeba pečovat

Panty oken je nutné kontrolovat a seřizovat
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
02. září 2017 07:41 / Shutterstock
  0   0
Prosklené plochy jsou stále častějším doplňkem moderních domácností. Místo tradičních oken se proto využívají okna „francouzská“, která vnášejí do prostoru nejen světlo, ale také eleganci. Obvykle umožňují pohodlný přístup na terasu či balkón. Aby dobře sloužila, zaslouží si i péči.

Francouzská okna umožňují větší výhled, a to zejména do spodní části exteriéru. Výhodou je také praktičtější větrání. Spodní částí okenního otvoru proudí čerstvý vzduch do místnosti, v horní části proudí vzduch z místnosti ven a uprostřed výšky okna nedochází k žádnému proudění. Rychlost výměny vzduchu je tedy největší u otvorů sahající od podlahy až ke stropu. Proto se dá francouzskými okny vyvětrat lépe a rychleji.

Jak se starat o plastová okna

Tepelné ztráty omezí těsnění

Nevýhodou je, že příliš mnoho oken znamená také tepelné ztráty. U jižních fasád a dobrého izolačního skla sice prosklené plochy celoročně přinášejí více tepla do prostoru, než kolik ztrácejí, ale v nechladnějších měsících naopak nejsou dostatečně izolované a tedy mohou znamenat i tepelné ztráty. Tím spíše, pokud jde o starší plastová okna, kde bývají problémy s těsněním. Je proto vhodné těsnění ošetřovat silikonovou emulzí. Po delším užívání je nutné těsnění vyměnit. 

Zásadní je seřídit kování

Kromě péče o těsnění je dobré věnovat se také kování. Francouzská okna totiž mohou zadrhávat a špatně se otevírat i zavírat. Většinou jde o důsledek svěšení okenních křídel. Ta je potřeba šestihranným klíčem dotáhnout, nebo naopak povolit. Vždy se seřizuje horní nůžkový pant a spodní pant při otevřeném křídle. 

Kontrolu vyžadují i ostatní otvory

Pokud necháte plastová okna a dveře několik let bez péče, mohou se vyskytnout problémy s funkčností. Ideálně provádějte jejich úpravu vždy před zimou. Vždy je vhodné zejména seřídit kování pomocí imbusového klíče. Následně je dobré kování promazat olejem na šicí stroje. Neměli byste používat oleje s příměsí kyselin a pryskyřic, ani kuchyňský olej. Pokud mají plastová okna správně nastaven optimální přítlak křídel k rámům, pak velmi dobře těsní.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu