خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

O francouzská okna je třeba pečovat

Panty oken je nutné kontrolovat a seřizovat
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
02. září 2017 07:41 / Shutterstock
  0   0
Prosklené plochy jsou stále častějším doplňkem moderních domácností. Místo tradičních oken se proto využívají okna „francouzská“, která vnášejí do prostoru nejen světlo, ale také eleganci. Obvykle umožňují pohodlný přístup na terasu či balkón. Aby dobře sloužila, zaslouží si i péči.

Francouzská okna umožňují větší výhled, a to zejména do spodní části exteriéru. Výhodou je také praktičtější větrání. Spodní částí okenního otvoru proudí čerstvý vzduch do místnosti, v horní části proudí vzduch z místnosti ven a uprostřed výšky okna nedochází k žádnému proudění. Rychlost výměny vzduchu je tedy největší u otvorů sahající od podlahy až ke stropu. Proto se dá francouzskými okny vyvětrat lépe a rychleji.

Jak se starat o plastová okna

Tepelné ztráty omezí těsnění

Nevýhodou je, že příliš mnoho oken znamená také tepelné ztráty. U jižních fasád a dobrého izolačního skla sice prosklené plochy celoročně přinášejí více tepla do prostoru, než kolik ztrácejí, ale v nechladnějších měsících naopak nejsou dostatečně izolované a tedy mohou znamenat i tepelné ztráty. Tím spíše, pokud jde o starší plastová okna, kde bývají problémy s těsněním. Je proto vhodné těsnění ošetřovat silikonovou emulzí. Po delším užívání je nutné těsnění vyměnit. 

Zásadní je seřídit kování

Kromě péče o těsnění je dobré věnovat se také kování. Francouzská okna totiž mohou zadrhávat a špatně se otevírat i zavírat. Většinou jde o důsledek svěšení okenních křídel. Ta je potřeba šestihranným klíčem dotáhnout, nebo naopak povolit. Vždy se seřizuje horní nůžkový pant a spodní pant při otevřeném křídle. 

Kontrolu vyžadují i ostatní otvory

Pokud necháte plastová okna a dveře několik let bez péče, mohou se vyskytnout problémy s funkčností. Ideálně provádějte jejich úpravu vždy před zimou. Vždy je vhodné zejména seřídit kování pomocí imbusového klíče. Následně je dobré kování promazat olejem na šicí stroje. Neměli byste používat oleje s příměsí kyselin a pryskyřic, ani kuchyňský olej. Pokud mají plastová okna správně nastaven optimální přítlak křídel k rámům, pak velmi dobře těsní.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak třídit odpad doma
Černá kuchyně je velmi stylová a do interiéru přinese větší pocit tepla
Jak vybrat koupelnové doplňky: Nakupte z jedné série a pozor si dejte na kýč
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kluka nebo holku? Recept je překvapivě jednoduchý

Tech

Na cestě k Marsu by člověk dostal extrémní množství radiace. Vědci zjistili, kolik

Dům a zahrada

Povalují se vám doma hromady papírů? Tipy, jak se s nimi vypořádat