Jak řešit osvětlení v bytě či domě

LED žárovky mají před sebou budoucnost.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
24. srpna 2017 15:45 / Shutterstock
  0   1
Osvětlení by mělo být dostatečné, variantní a energeticky úsporné. Toho dosáhnete relativně snadno, pokud se budete držet našich rad.

Hlavní světlo

Hlavní světlo by mělo pokrýt základní potřebu osvětlení místnosti. Záleží samozřejmě na tom, jestli má několik zdrojů světla nebo jen jediný. Podstatné ale je, aby pro místnost 20 metrů čtverečních poskytovalo světelný tok alespoň 1300 lumenů, což odpovídá zhruba klasické žárovce 100 W. Pokud bude hlavní světlo svítit více, bude to samozřejmě výhoda.

Celkový světelný tok by ale pro takto velkou místnost měl být asi 6000 lumenů. V dnešní době by se mělo osvětlení řešit pomocí LED žárovek, které jsou nejvýhodnější a neobsahují jedovatou rtuť. Do hlavního světla pořiďte stmívatelnou a regulátorem ve vypínači si můžete nastavit úroveň osvětlení pro danou situaci. Nebo můžete pořídit chytrou žárovku a ovládat ji mobilem.

 Lokální zdroje světla

Jak už bylo uvedeno, hlavní zdroj světla nepokrývá celou potřebu osvětlení místnosti. Ke světelné pohodě přispívají lokální zdroje světla, které umístíte tam, kde si čtete, kde pracujete, kde šijete či děláte nějakou jinou zájmovou činnost. Klasické jsou lampy na čtení a osvětlení pod kuchyňskou linkou. Běžné jsou také lampy na stůl. V dnešní době bývá zvykem rovněž osvětlovat prostor za televizí a vytvořit tak jemné podsvícení, které je příjemné při sledování oblíbeného filmu. Pokud máte nedostatek světla z ulice, můžete na noc nechat svítit ve tmavé chodbě malou lampičku do zásuvky. Malé děti a starší lidé nebo hosté najdou snáz cestu na toaletu.

Senzory pohybu

Dalším elegantním a jednoduchým řešením je pořídit spínače osvětlení, které reagují na pohyb. Pokud jdete daným prostorem, světlo se automaticky rozsvítí a po nějaké době zase samo zhasne. Ušetříte za elektřinu a nemusíte ve tmě hledat vypínač.

Jak vypočítat osvětlení

Pokud chcete postupovat při úvahách o osvětlení bytu odborněji, můžete počítat s tím, že každý čtvereční metr místnosti potřebuje zhruba 300 lumenů světelného toku. Prostor kuchyňské linky by měl být osvětlen ještě víc. Počítejte asi 450 lumenů na čtvereční metr. S tímto vědomím pak můžete zvolit vhodné osvětlení do různě velkých místností.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

První formy života byly jiné, než jsme si dosud mysleli

Tech

Nový stíhací letoun Velké Británie má radarový systém, který všichni obdivují

Dům a zahrada

Obří dávka vitaminů v malé misce. Super zdravé potraviny lze pěstovat i v garsonce s minimálním prostorem

Zavřít reklamu