Zkrášlete si bydlení vlastnoruční mozaikou!

Mozaikou můžete ozdobit i venkovní posezení.
📷
Dalších 9 fotografií v galerii
 Rekonstrukce 
19. srpna 2017 04:59 / Shutterstock
  0   0
Překrásné obrazy z rozbitých kachliček si snadno vyrobíte úplně sami. Stačí kvalitní lepidlo, pár střepů a trocha fantazie. Po získání zručnosti si můžete udělat mozaiku přímo na zahradní stůl, na lavici nebo si z mozaiky vytvořit originální terasu či balkon. Výjimečná bude mozaika i v koupelně.

Mozaiku můžete vyrobit z různých materiálů. Nejjednodušší je využít skleněné kostičky, ale nebojte se pustit ani do výtvorů z keramických střepů z obkladaček a dlaždic. Troufnout si můžete i na mozaiku z kamínků, mušlí, korálků či jiných materiálů. Záleží na tom, zda budete tvořit obraz, povrch nábytku nebo přímo podlahu. Pro začátek vyzkoušejte menší dílko.

Jak začít s mozaikami 

Poklad

Mozaiku můžete lepit na různé materiály. Ideální je využít dřevěné desky, prkna, lepenku, OSB desku nebo i keramickou podložku či dlaždici. Lepení na dřevo je snadné, ale venku by mohlo dojít k jeho zkroucení. Pokud použijete jako základ pod mozaiku dlaždici, bude výsledné dílo těžší a tím pádem i náročnější například při zavěšení na zeď. Zajímavě vypadají mozaiky lepené přímo na venkovní stůl a praktické jsou na OSB desce. Mozaikou přitom můžete ozdobit třeba i střechu krmítka pro ptáky.  

S odvahou do toho

Střepy na své obrazy získáte jednoduše rozbitím dlaždic, obkladaček, kachlí apod…. Můžete si je ale také cíleně naštípat pomocí kleští a kladívka. Takhle můžete tvarovat i přibližné tvary a velikosti. Dlaždičky by měly mít přibližně stejnou sílu. Nejlepší je nejdřív nachystat střepy, pak si celou mozaiku nasucho vyskládat na podklad, až potom postupně nalepovat jednotlivé kousky. 

Lepení

Lepidlo nanášejte na střípky a ne na podklad. Pak je silně přitlačte k podkladu a chviličku podržte. Nepospíchejte a buďte pečliví. Při lepení si nechejte mezi mozaikou 2 - 3 mm mezery pro spárovací hmotu. 

Spárování

Po nalepení motivu nechte výtvor důkladně zaschnout. V misce si připravte spárovací maltu. Postupujte podle doporučení na přiloženém návodu. Hmota by měla být spíše hustší. K aplikování můžete použít hladítko, špachtli, ale třeba i své prsty. Spárovací hmota musí dokonale proniknout do všech spár, její přebytky pak setřete navlhčenou houbičkou. Hrany nezapomeňte uhladit. Výška spár by měla být totožná s výškou kostiček. Povrch nechejte znovu alespoň 24 hodin schnout.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu