Zkrášlete si bydlení vlastnoruční mozaikou!
Mozaiku můžete vyrobit z různých materiálů. Nejjednodušší je využít skleněné kostičky, ale nebojte se pustit ani do výtvorů z keramických střepů z obkladaček a dlaždic. Troufnout si můžete i na mozaiku z kamínků, mušlí, korálků či jiných materiálů. Záleží na tom, zda budete tvořit obraz, povrch nábytku nebo přímo podlahu. Pro začátek vyzkoušejte menší dílko.
Jak začít s mozaikami
Poklad
Mozaiku můžete lepit na různé materiály. Ideální je využít dřevěné desky, prkna, lepenku, OSB desku nebo i keramickou podložku či dlaždici. Lepení na dřevo je snadné, ale venku by mohlo dojít k jeho zkroucení. Pokud použijete jako základ pod mozaiku dlaždici, bude výsledné dílo těžší a tím pádem i náročnější například při zavěšení na zeď. Zajímavě vypadají mozaiky lepené přímo na venkovní stůl a praktické jsou na OSB desce. Mozaikou přitom můžete ozdobit třeba i střechu krmítka pro ptáky.
S odvahou do toho
Střepy na své obrazy získáte jednoduše rozbitím dlaždic, obkladaček, kachlí apod…. Můžete si je ale také cíleně naštípat pomocí kleští a kladívka. Takhle můžete tvarovat i přibližné tvary a velikosti. Dlaždičky by měly mít přibližně stejnou sílu. Nejlepší je nejdřív nachystat střepy, pak si celou mozaiku nasucho vyskládat na podklad, až potom postupně nalepovat jednotlivé kousky.
Lepení
Lepidlo nanášejte na střípky a ne na podklad. Pak je silně přitlačte k podkladu a chviličku podržte. Nepospíchejte a buďte pečliví. Při lepení si nechejte mezi mozaikou 2 - 3 mm mezery pro spárovací hmotu.
Spárování
Po nalepení motivu nechte výtvor důkladně zaschnout. V misce si připravte spárovací maltu. Postupujte podle doporučení na přiloženém návodu. Hmota by měla být spíše hustší. K aplikování můžete použít hladítko, špachtli, ale třeba i své prsty. Spárovací hmota musí dokonale proniknout do všech spár, její přebytky pak setřete navlhčenou houbičkou. Hrany nezapomeňte uhladit. Výška spár by měla být totožná s výškou kostiček. Povrch nechejte znovu alespoň 24 hodin schnout.