Kupte rodičům kvalitní postel!

 Tipy a inspirace 
11. srpna 2017 07:42 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nevhodná postel je příčinou mnoha potíží. Shutterstock
Senioři by měli při nákupu postele zvážit mnoho faktorů. Lůžko by mělo být vyšší. Důležitý je i polohovací rošt. Na co dalšího dát pozor?

Starší lidé mají obvykle o něco horší spánek a pro kvalitní odpočinek potřebují lůžko, které splňuje mnoho požadavků. Nejde jen o výšku a délku postele, ale také o bezpečnost, pohodlí a praktičnost.

Zásadní faktory při výběru lůžka pro seniora

Výška

Zejména je třeba myslet na správnou výšku postele. I s matrací by měla být v rozmezí 45-55 cm. S pozdějším věkem přibývají zdravotní problémy, proto i rám postele nemá mít žádné hrany kvůli případnému zranění. Pokud vrchní hrana matrace sahá těsně pod zadek, na postel se pohodlně sedne a lehne. Při lehání a vstávání tak šetříte kyčelní klouby. Pokud si zvolíte vrchní hranu matrace nižší, tedy tak, že při sezení na posteli se nohy celou plochou dotýkají země a kolena jsou v pravém úhlu, bude se z postele pohodlně vstávat, ale trochu méně pohodlně na ni sedat. 

Délka i váha

Minimální délka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 nebo 100 poskytuje víc pohodlí. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 centimetrů, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200 nebo 180 x 200 centimetrů. Existují i prodloužené délky 210 nebo 220 centimetrů. U osob s nadváhou je přitom vhodné volit postele s vyšší nosností. Dnes není problém sehnat postele s nosností až do 200 kg na lůžko. 

Matrace

Tvrdá matrace není pro seniory příliš vhodná. Lidé ve vyšším věku jsou mnohem citlivější, také trpí nespavostí, bolestmi svalů i kloubů. Na tvrdé matraci dochází dokonce k nedokrvení končetin. Tyto nepříjemné doprovodné projevy vedou ke snaze se otáčet. Spánek se tak přerušuje a tělo se neregeneruje tak, jak by doopravdy potřebovalo. Měkká matrace je pro seniory obvykle vhodnější.

Pozor na omezení

Postel pro seniory raději volte bez čel a bočnic. Mohou být příčinou nepříjemných zranění. Při nemoci je také obtížné čela postele zdolávat. Trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, stálicí na trhu jsou ty celočalouněné, kdy je matrace pevně spojena s lůžkem. Ty se ale hůře udržují, drží se v nich prach a také roztoči. Nejsou tedy příliš vhodné pro alergiky. Čalouněné bývají i masážní postele, které mají matraci s vibračními motůrky, které pomocí vzduchového kompresoru vytvářejí vibrace, masírují a prokrvují celé tělo. Ty jsou ale velmi drahé.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte