Plánujete zastřešení terasy? Zvolte vhodný materiál!

 Exterier 
10. srpna 2017 06:53 / Marie Popelková
  3
📷
5 fotografií v galerii
Dobře zastřešená terasa může vytvořit fantastický prostor. Shutterstock
Mít terasu nebo prostorný balkon je obvykle příjemným zpestřením i všedních dnů. Abychom mohli využívat terasu či balkon celoročně, je třeba zvolit správné zastřešení. Možností je mnoho.

Zastřešená terasa mnohem lépe odolává klimatickým podmínkám a nepřízni počasí, tedy dešti a zčásti i UV záření ze slunce. Jednoduchý způsob, jak zastřešit terasu, je dřevěná pergola. Jde o poměrně levné řešení, které zvládne udělat každý zdatný kutil. Pergola je ale přístřešek, který vás v extrémním počasí neochrání úplně. Pro celoročně obyvatelnou terasu je třeba zvolit správné zastřešení i ochranu před bočním větrem, deštěm nebo i sněhem.

Co na střechu

Polykarbonát

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo. Jde o pružný materiál bez vnitřní struktury. V čirém provedení je průhledný jako sklo a na trhu je k dispozici v různých profilech a odstínech. Na zastřešení pergoly stačí běžný jednokomorový polykarbonát o tloušťce 1 cm. 

Sklolaminát

Sklolaminát je pevnější, méně náchylný na poškrabání a propouští přirozenější barvu světla. Je to způsobeno přímo základním materiálem - polyesterovou pryskyřicí vyztuženou skelným vláknem. Pryskyřice je zabarvena do teplého žlutého odstínu a skelné vlákno zmatňuje procházející světlo. Sklolaminát je tedy pro oči příjemnější. 

Sklo

Další možností zastřešení je zasklení terasy, které dává maximální průchod přirozenému světlu na terasu. V případě, že provedete zasklení terasy ze všech stran, vytvoříte si prakticky zimní zahradu. Skleněné plochy můžete rozdělit na několik částí a pořídit jim posuvné kolejnice. S jejich pomocí pak můžete pružně reagovat na změny počasí a terasu mít otevřenou nebo uzavřenou. Zasklení terasy můžete různě kombinovat s dalšími prvky, jako jsou např. markýzy, které vás v létě ochrání před slunečním zářením.

Látkové markýzy

Markýzy se dají umístit buď samostatně, nebo pod, či nad, skleněnou střechu. I když jsou potahy markýz určeny pro exteriérové použití, zejména v prašných oblastech může časem dojít k jejich znečištění. Výhodou markýz instalovaných pod střechou je delší zachování původních vlastností potahu a menší náročnost na údržbu. Pro prosklené terasy jsou naopak výhodnější markýzy instalované nad střechou, kde odkloní část tepla, a tím sníží přehřívání zasklené terasy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině