Jak vybrat vchodové dveře? Nerozhoduje pouze vzhled!

 Tipy a inspirace 
08. srpna 2017 06:44 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vchod je vizitkou našeho bydlení. Shutterstock
Vchodové dveře jsou nejen důležitým designovým prvkem, ale musí být také praktické i bezpečné. Je třeba zvážit jejich velikost, tvar i zpracování. Laciné dveře se mohou kroutit, v horkých dnech nedovírat a v zimě netěsnit.

Na materiálu záleží! 


1. Hliník

Hliníkové dveře jsou velmi odolné nejen vůči mechanickému poškození, ale také vůči vlhkosti, změnám teplot i stárnutí. Jde o volbu na mnoho desetiletí. Hliníkové dveře obsahují izolující vložku, díky které mají i dobré izolační vlastnosti. Nevýhodou může být vyšší cena. 

2. Dřevo

Dřevěné dveře jsou většinou elegantní a příjemné na dotyk. Mají dobré izolační vlastnosti, ale podléhají vlivům změn teplot a vlhkosti. Proto potřebují pravidelnou údržbu. Zejména v zimě, kdy jsou venku mínusové teploty a uvnitř se topí. Velký teplotní rozdíl může způsobit zkroucení dveří. Moderní konstrukce mají plášť z masivního dřeva a uvnitř tepelně-izolační vložku. Ceny se liší podle síly a druhu dřeva.  

3. Plast

Plastové dveře osloví zejména cenou. Je ale nutné dobře vybírat, protože velmi levné dveře nemají příliš dobrou odolnost, životnost a izolační vlastnosti. Z dlouhodobého hlediska se příliš levné dveře nevyplatí. Plastové dveře jsou ale téměř bezúdržbové. Mohou mít téměř jakoukoliv barvu a vzor. 

Bezpečnostní dveře

U bezpečnostních dveří počítejte s omezenou nabídkou designu a provedení. V převážné většině případů stačí zvolit pro dostatečnou bezpečnost dveří odpovídající komponenty, jako jsou kování, panty, bezpečnostní vložky a typ skla. Bezpečnostní dveře rodinného domu by měly mít certifikaci nejméně třetí bezpečnostní třídy. Dveře nižší kategorie neposkytují prakticky žádnou ochranu. Vstupní dveře 5. nebo 6. třídy jsou zase zbytečně drahé. 

Zárubně

U dveří jsou podstatné také zárubně. Obvykle bývají z masivního rostlého dřeva nebo z lepených hranolů, dále z plastových, hliníkových a ocelových profilů. Prahy vstupních dveří se většinou vyrábějí z masivního odolného dřeva a bývají do nich vsazeny hliníkové lišty, které zabraňují sešlapání. Většina vchodových dveří má takzvanou sendvičovou konstrukci, která se skládá z rámu s kovovou výztuží, polyuretanové nebo styroporové výplně a vnějšího pláště (ten tvoří většinou dřevo, plast nebo hliník). Opět je dobré nesnažit se za každou cenu ušetřit a dobře zvážit, jak dlouho mají dveře kvalitně sloužit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...