Odvážná žlutá v interiéru

 Interier 
03. srpna 2017 20:15 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Žlutá barva prozáří interiér. Shutterstock
Žlutá barva a její široká škála odstínů, působí v interiéru klidně, teple, přináší pozitivní náladu, rozjasní jakoukoliv místnost, povzbuzuje moudrost a tvůrčí schopnosti. Nebojte se jí do svého domova nastěhovat!

Jsou barvy, které v interiérovém prostoru můžeme použít naprosto bez obav. Jsou však i takové, které si vyžádají obezřetné zacházení. A právě k nim patří barva žlutá. Pokud jste se na ní shodli právě vy, měli byste počítat s tím, že její použití v bytě či domě má své určité zásady, které se vyplatí dodržovat.

Žlutá barva působí v našem bytě jako žárovka, jako slunce, které bychom tak rádi viděli na obloze každý den. Všude tam, kde máte v bytě tmavé kouty, proto doporučuji použít různé odstíny žluté, neboť žlutá barva nejen prosvětluje, ale také rozšiřuje prostor. Je symbolem univerzální životní energie, působí na náš nervový systém, spojuje informace a podněty, které k nám přicházejí zvenčí. Povzbuzuje intelekt, jasné myšlení a ovlivňuje naši náladu. 

Barevné kombinace se žlutou 

K dalším výhodám žluté barvy patří dobrá kombinovatelnost takřka se všemi barvami. Luxusně vyhlíží žlutá v kombinaci s bílou anebo s černou barvou. Skvěle se doplňuje s oranžovou šedou a také s hnědou barvou zvláště na nábytku. Vhodnými kombinacemi jsou také žlutá se zelenou, žlutá s modrou, nebo žlutá s levandulově fialovou. 

Uplatnění žluté barvy v interiéru 

Na větších plochách využijte spíše světlé a jemné odstíny žluté, velkým lesklým žlutým plochám se zcela vyhněte a zaměřte se spíše na využití texturovaných či matně žlutých ploch anebo žlutou zvolte pouze jako součást některého ze vzorů. Výrazný tón žluté barvy na zdi může vytvořit skvělé pozadí například pro černou polici nebo sadu polic. Využijeme-li žlutou na záclonách a závěsech, rozjasní to náš pokoj i za pochmurného dne. Potahy a povlaky na nábytek a nábytkové doplňky vyrobené ze žlutých materiálů by měly být z praktických důvodů pratelné anebo alespoň dobře čistitelné. Jediné, co snad nelze doporučit jsou jednobarevné čistě žluté koberce, ani ne proto, že se brzy ušpiní, jako spíše z toho důvodu, že na zemi položená žlutá barva nás může znervózňovat. V přírodě je žlutá barva spojena se signalizací jistého nebezpečí, a právě takto ji můžeme vnímat i my na naší podlaze. Zvláště žluté doplňky jsou však žádoucí, budou v interiéru přitahovat pohledy. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte