Velký nábytek do malých bytů nepatří. Čím ho nahradit?
Pohovky
Do malých bytů je vhodné zvolit kompaktní, multifunkční rozkládací pohovky. Rohovou sedací soupravu s područkami, která je do malého prostoru příliš robustní, nahraďte trojsedem bez područek (ty dostatečně nahradí malé pevné polštářky) a podnožkou. Řešením může být také modulární sestava tvořená několika nezávislými moduly, které lze libovolně kombinovat. Rozkládací pohovku přivítá každý, kdo si nemůže dovolit pokoj pro hosty.
Pokud ale rozkládací pohovku hodláte využít pro sebe na každodenní spaní, výběr nepodceňte a zvolte pohovku, která je k takovému vytížení speciálně určená. Musí mít hlavně kvalitní matraci a rošt a zároveň se s ní musí snadno manipulovat.
Pokud máte obývák spojený s kuchyňským koutem, můžete zvolit i rohovou sedačku, ovšem menších rozměrů, která prostor opticky rozdělí na dvé zóny. Sedačka by také měla mít dostatek úložných prostor. Nezapomeňte, že průchod mezi pohovkou a dalším nábytkem by měl mít šířku ideálně 60 cm a více.
Stolky
Majitelé menších bytů ocení zejména takzvané hnízdové stolky - skládají se ze dvou a více kusů různých velikostí a výšek, které lze do sebe snadno zasunout. Jsou kompaktní a zároveň snadno přenosné. Běžně využijete jeden stolek, ale v případě nutnosti operativně vysunete i další menší. Dobře poslouží také rozkládací stolek se zasunovacími přídavnými plochami.
Pokud zvolíte klasiku, dbejte na to, aby konferenční stolek měl nějaké úložné prostory. Nejlepší jsou uzavřené úložné prostory, díky kterým bude místnost vypadat uklizeněji.
Do extrémně malých bytů se pak hodí konferenční stolky na kolečkách, které kdykoliv snadno odsunete.
Odkládací plocha by měla být ve výšce kolen sedícího člověka, obvykle to bývá 35 až 45 cm. Na trhu jsou ale k dostání i stolky s nastavitelnou výškou. Dbejte i na výběr materiálů, které místnost opticky zvětší. V malých bytech oceníte například lesklé povrchy a transparentní materiály propouštějící světlo.
Křesla
Pro křesla do malých místností platí totéž, co pro pohovky. Optimální je vyvarovat se těm s područkami a vybírat mezi rozkládacími, které dobře zastanou také funkci lůžka. Nejrozšířenější jsou dva typy rozkládacích křesel. Mezi levnější patří křesla řešená jako dvakrát ohnutá matrace upevněná na rozkládací konstrukci. Jejich nevýhodou je, že po rozložení ležíte na stejné straně matrace, na které i sedíte. Kvůli tomu pak brzy vzniknou na matraci prohloubeniny a její povrch bude hrbolatý. Lepší variantou jsou křesla nabízející lůžkovou část tvořenou spodní stranou matrace. Někteří výrobci nabízejí dokonce křesla s malým úložným prostorem o objemu asi 15 l. Každopádně se vyhněte křeslům s matracemi z molitanu, který se snadno deformuje. Lepší jsou křesla plněná polyuretanem nebo tzv. studenou pěnou.
Existují také pufy ukrývající lůžko. U těchto výrobků se zaměřte hlavně na jejich konstrukci a způsob, kterým se rozkládají.
Úložné prostory
Dobře vyřešené úložné prostory pomáhají v bytě udržovat pořádek. Optimální je nábytek vyrobený na míru, doplněný o několik solitérních prvků. V prvé řadě ale udělejte probírku svých věcí a co nepotřebujete, někomu darujte nebo vyhoďte.
V malých místnostech vypadají dobře skryté úložné prostory, tedy kromě knihovny. Pro audiovizuální techniku zvolte třeba klasický stolek nebo stojan, případně ji zavěste na stěnu. Pokud ale máte velkou sbírku hudebních a filmových nosičů, bude lepší TV stolek s výsuvnými policemi nebo šuplíky. Řešením jsou i krabice, které lze sehnat v nejrůznějších dekorech.
Vhodné jsou také praktické nástěnné moduly v různých barvách a velikostech. Pokud je rozmístíte zdánlivě nahodile, vytvoří na stěně zábavnou mozaiku, která prostor nezahltí tolik jako jedna velká skříň. Každopádně se vyhněte sestavám pokrývajícím celou stěnu pokoje a raději si pořizuje solitérní kusy. Zkombinovat je sice bývá složitější, ale když zvolíte ten správný klíč (tvar, barva, materiál, povrch), výsledek bude nejen praktický, ale i krásný.