Zkuste industriální styl bydlení

 Interier 
26. července 2015 18:40 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V hlavní roli se představují cihly, dřevo, kov a beton - bez ohledu na vzájemné kombinace.  Internet
Industriální styl bydlení se těší velké oblibě především mezi architekty, kterým umožňuje hodně popustit uzdu fantazii a pracovat s mnoha neobvyklými prvky. Většině obyčejných lidí však připadá příliš strohý a „tvrdý“.

Jde tedy přesně o ten typ interiérového stylu, který si na první pohled buďto zamilujete nebo naopak znechutíte.

Stylový je hrubý beton, kovové profily a obnažené cihly na stěně
Máte možnost předvést odhalené vodovodní trubky nebo kabely elektroinstalace? Neváhejte, je to v tomto stylu nejčastější funkční doplněk. Hrubý beton na podlahách, kovové profily a obnažené cihly doplňte zelenými rostlinami. Útulnější a teplejší prostor získáte i z obou stran otevřenou krbovou vložkou s pohledem do plápolajícího ohně.

Nemáte k dispozici jeden velký, otevřený prostor? Zbavte se příček a do místa, kde potřebujete soukromí, postavte knihovnu nebo skříně. Okna jsou v typickém industriálu většinou bez parapetů a mají spoustu členěných tabulí. Záclony úplně vynechejte, případně jen někde použijte žaluzie nebo roletu. Nekryté trámy, ventilace či výrazně natřené topení dodají bytu ten pravý výraz.

Originální nábytek získáte ze dřeva a recyklovaného železa
Industriální nábytek vznikl původně ve Francii. Hledejte hrubě opracované kousky s použitím starých kovových součástí z bývalých strojů. Originální je zpracování recyklovaného železa a dřeva. Zkombinujte moderní a starožitné zařízení, přidejte i kousky z bazaru. Industriálu nijak nevadí recyklace materiálů, spojená s vašimi nápady a zručností.

Sestavte pro svůj industriální byt originální kus nábytku. Na podnoží stolů vám výborně poslouží staré šicí stroje. Byt doplňte i nábytkem z dřevěných palet nebo kabelových dřevěných cívek. Vybírejte a sestavte kousek z něčeho, co původně mělo úplně jiný účel. Stylové jsou i dřevěné registratury s lamelovými dvířky nebo skříně na dokumenty s mnoha malými zásuvkami.

Vybavujete si kovové šatní skříňky v továrních šatnách? Přesně takové si pořiďte do industriálně vybaveného bytu. Barevně je dolaďte s ostatním vybavením, doplňte je i plechovým stolkem se stoličkami. Co nejvíc by měl připomínat ponk, pracovní stůl v dílně. K ukládání věcí pak sežeňte nejrůznější boxy ze dřeva či kovové nižší skříňky.

Jako konferenční stůl vyberte například starou dřevěnou truhlu. K ní pořiďte černou nebo hnědou sedací soupravu v koženém provedení, ale hezky bude vypadat i textilní potah v přírodních barvách. Nad stůl pak zavěste černou kovovou lampu s cylindrem, krytým drátěným košem. Skvěle vypadá lampa se stylovými kladkami nebo závěsná světla, podobná těm z filmových ateliérů.

Skvěle vypadají stropní nebo stojací větráky, ozubená kola a kovové věšáčky
Nezapomeňte na drobné dekorace, kovové vázy nebo popelníky. Šikovným doplňkem jsou také stropní nebo stojací větráky, různá ozubená kola, poličky i malé věšáčky. Zajímavě vypadají odkládací stolky s kovovou konstrukcí a dřevěnou deskou. Řadu svých potřebných věcí pohodlně schovejte do staré plechové kartotéky. Stěny ještě přizdobte i plakáty s industriální tématikou.

Industriální styl je jen krůček od steampunku, o kterém jsme již psali v článku Popusťte uzdu fantazii a ponořte se do světa Julese Verna a Karla Zemana. Každá steampunková hračka proto bude skvělou ozdobou správného industriálu. Chcete dodat svému bydlení šmrnc? Vyrazte se podívat na skládky, vrakoviště a do bazarů. Najdete originální kousky ve srovnání s typizovaným nábytkovým prodejem.

Industriální styl bydlení najde své bezmezné obdivovatele jen zřídka. Můžete z něj ale načerpat spoustu inspirace. Chladný dojem pak vyvážíte neotřelostí a zajímavými prvky, kterých využijte pro zpříjemnění pobytu. Život „ve fabrice" sice neláká každého, ale jistě vás odliší od unifikovaných interiérů. Nakonec si zamilujete hravost stylu a schopnost kombinovat zdánlivě nemožné.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu