Objevte pohledový beton: skvěle vypadá na stěnách i nábytku!

 Interier 
10. července 2015 21:38 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pohledový beton je úžasný materiál, se kterým do interiéru vstupuje síla a stabilita.  Internet
Beton je často používaným stavebním materiálem. Mnoho architektů chce tento materiál zdůraznit, a proto používají beton pohledový. Ten se již nemusí omítat a vzniknou tak viditelné betonové plochy.

Ty se přetřou pouze bezbarvým nátěrem, který zvýší jejich odolnost. Tam, kde není možné využít beton, se používají jeho imitace.

Spousta lidí si na pohledový beton v interiéru stěžuje, protože jim připadá chladný a neútulný, a místnost jakoby stavebně nedokončená. Z betonu mohou být vyrobeny také schody, podlahy, sanitární zařízení i nábytek. Beton není jen šedý, ale i různě barevný. Může být hladký, ale i všelijak texturovaný. Betonovou stěrkou nemusí být dokončena celá stěna, ale jen její část.

Plocha z pohledového betonu je na dotek velice příjemná, nepotřebuje náročnou údržbu a vydrží dlouho pěkná. Mezi nejběžnější varianty dekorování povrchu patří broušení, leštění, hlazení, škrábání a vymývání. Výsledný povrch může být hladký, hrubý i plastický, matný i ve vysokém lesku.

Do betonu je možné pomocí formy otisknout různé vzory, třeba povrch kopírující strukturu dřeva. Opakující se vzor vytvoříte do měkkého betonu hlazením speciálním houbovým nebo ocelovým hladítkem, válečkem, škrábáním, vymýváním nebo poťukáváním. Pískováním odhalíte kamenná zrna a jednotlivé póry. Na ztvrdlý beton můžete použít i kamenické techniky. Specialitou je grafický beton.

Beton se nejčastěji barví na žlutou, okrovou, červenou nebo černou barvu. Pro světlé odstíny, jako je zelená nebo modrá, se musí použít bílý cement, který se při míchání betonu běžně nepoužívá. Přísady a příměsi ovlivní odstín betonu, stejnoměrnost barevnosti, zrnitosti i voděodolnosti.

Pokud beton neobarvíte přidáním pigmentu do směsi, můžete ho nabarvit po vytvrdnutí. Použijte k tomu lazurové barvy s nerovnoměrnou intenzitou. Ty zajistí viditelnou přirozenou strukturu betonu a malířský akvarelový dojem z povrchu, přičemž částečně zakryjí případné skvrny, které mohou vzniknout při provádění betonu.

Co všechno jde udělat s pohledovým betonem?

1) Betonové vany a umyvadla
Pro koupelny se používá speciální směs portlandského cementu, alkalivzdorných vláken a jemného sklářského písku, neboli ortobeton. Dobře se tvaruje, takže z něj můžete mít umyvadlo i vanu. Navíc si vyberete z různých barevných vzorů a rozhodnout se můžete i mezi hladkým, hrubým nebo texturovaným povrchem.

2) Betonový nábytek
V kuchyni můžete začít pracovní deskou z betonu, ale tím možnosti nekončí. Můžete z něj mít barový pult, kuchyňský ostrůvek i celou linku. Z betonu se dá vytvořit robustní regál, který využijete třeba jako knihovnu, ale i jídelní stůl, odkládací stolek nebo lehátko na zahradu. Díky betonu se zvýšenou pevností vytvoříte desku o tloušťce od 15 mm, takže je nábytek lehčí než z klasického betonu a přenesete ho ve dvou lidech.

3) Dokončení stěn, stropů i podlahy
Stěrkou z betonu můžete dokončit část stěny, ale i celou místnost, podlahy i strop. Pohledový beton použitý v koupelně důkladně naimpregnujte proti vodě, jinak by se mohl časem poškodit. Interiér vybavte vhodným nábytkem, nejlépe z masivu, barevnými doplňky a květinami. K betonu se hodí i skleněný a kovový nábytek. Beton využijete také při stavbě schodiště.

4) Dekorace pro vás i interiér
Z betonu je možné tvořit rozličné dekorační plastiky, ale i šperky. Pro milovníky betonu bylo představeno i betonové oblečení. V interiéru využijete spíše betonová stínítka lamp a reproduktory. Na masivní komodě se zase budou vyjímat betonové dekorační mísy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu