Plíseň na stěnách? Zbavte se ji!
Interier
11. června 2015 23:05
/
Marie Popelková
📷
1 fotografie v galerii
Plíseň v interiéru je velmi nepříjemná, a pokud se někde objeví, zbavit se jí nebývá jednoduché. / Wikimedia Commons/Infrogmation
Nejnovější
Jak se bránit vzniku plísní
Plísně nemají rády proud vzduchu. Je tedy potřeba pravidelně větrat nebo vytvářet průvan, třeba i větrákem. „Měly by se také odstranit zdroje vlhkosti – rostliny, akvárium, v pokoji nesušit prádlo a při vaření použít digestoř. Pomůže i odsunutí nábytku dál od zdí,“ radí Stanislav Kralovanský z malířské společnosti.
Místo zasažené plísní je potřeba zdezinfikovat biocidem. Na trhu existuje mnoho prostředků, které působí i jako prevence, plíseň by se tak na nevysušených místech neměla po nějakou dobu objevit. „Málokdy však dezinfekce plíseň zcela zahubí, a pokud se vám nechce tento problém řešit pravidelně, měli byste odstranit příčinu problému, nikoliv její důsledek. Výsledné řešení je pak jednodušší a výrazně levnější,“ doporučuje Kralovanský.
Příčinou vzniku plísně může být i výměna starých oken za nová, která těsní dokonale, a nemůže proto probíhat výměna vzduchu.
Někdy je na vině i porušení izolačního pláště domu nebo stačí, když soused přestane svůj byt vytápět.
Kdo za to může
Možná ale vůbec nevíte, zda plíseň vzniká kvůli špatnému stavebnímu zásahu, nebo provozem domácnosti. Nejprve se musíte dostat pod nátěry, až k omítce. Je-li zeď vlhká, pak problém tkví například v nedostatečné izolaci či jiné stavební chybě, je-li podklad suchý, pak k jejímu vzniku přispíváte sami.
Kam dál?