Akvárium s rostlinami je efektní ozdobou interiéru pro zapomnětlivce, kteří pokojovky umoří nedostatečným zaléváním / aquarium-design.cz
Ani notoričtí zapomnětlivci, kteří umoří i tu nejodolnější pokojovou rostlinu, nemusí házet flintu do žita. I jejich obydlí může být oživeno živou zelení, která se bez pravidelné péče dokáže obejít. Takový malý zázrak nabízí akvárium. Může být navíc i efektně osvětlené a rostlinky v něm nemusíme zalévat.
Praktický trénink
Pobýváme často služebně mimo domov, nebo zkrátka nejsme schopni pamatovat na pravidelnou zálivku pokojových rostlin? Ani v tom případě se nemusíme živé zeleně v interiéru definitivně vzdát. Vodní rostliny, žijící v akváriu, ji dostatek vody mají, takže namísto pravidelné péče jim postačí občas nádrž vyčistit a dodat potřebné živiny.
S rybičkami počkejme
Teprve až si zvykneme alespoň na tuto minimální péči, budeme k nim moci přidat i rybičky. Nikdy ale nelze postupovat obráceně – bez rostlin si akvarijní rybičky nikdy nepořizujme. Akvárium plné rostlin pro ně vytváří ideální prostředí, evokující mnohem větší míru jejich přirozeného, a tím pádem i zdravějšího vodního prostředí.
Bez osvětlení to nepůjde
I pro vodní rostliny jsou nutné alespoň základní podmínky k životu, z nichž tou nejdůležitější je dostatek světla. Většina z nich ho potřebuje mnohem víc než jejich suchozemské kolegyně. Přesto na rozdíl od pokojovek můžeme ty vodní opravdu umístit kamkoli, i v tom nejtemnějším koutě se spokojí s umělým přisvícením. Ideální síla umělého světla, při níž budou rostliny spokojeně růst a vyvíjet se, jak mají, je okolo dvou Wattů.
Výběr správných druhů
Při výběru své první rostliny do akvária bychom měli volit spíš méně náročné druhy, ať již co se týče potřeby světla či míry CO2. Jednou z méně náročných je například vodní vistárie neboli Hygrophila difformis, dále pak měchýřka jávská neboli Vesicularia dubyana, která působí velice jemně, skoro dojmem mechu.
Vhodný podklad
I vodní rostliny potřebují do něčeho ukotvit kořínky. V jejich případě si ale vystačíme s pískem, v němž se většina rostlin pěstuje snadněji a lépe. Měl by tvořit vrstvu, vysokou alespoň sedm centimetrů ode dna akvária, aby rostliny mohly správně zakořenit do hloubky.