Kondenzační kotel se vyplatí i bez dotace

 Technika 
09. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
S kondenzačním kotlem nejen ušetříme. Díky výjimečnému designu a barevným variantám ho můžeme umístit prakticky kamkoli. Viadrus
Dotační programy Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace mají podpořit modernizaci topné techniky českých domácností. Výše dotací zkracuje průměrně dobu návratnosti na celou polovinu, výměna plynového kotle za kondenzační se ale vyplatí i bez dotací. Toto moderní zařízení s vysokou účinností spalování je nenáročné na obsluhu, má nízké provozní náklady, a navíc se může pochlubit i efektním designem.

Využití energie, která dřív utekla komínem

Vysokou účinnost kondenzačních kotlů umožňuje využití tepla ze spalin, které atmosférické kotle nezachytí. Tepelná energie z těchto spalin přitom může tvořit až jedenáct procent celkové energie, vzniklé při spalování plynu. Jejich nevýhodou byla dříve vyšší pořizovací cena, postupem času se však staly stále dostupnějšími.

Jednoduché a lákavé počty

Pro modelový výpočet můžeme použít starší rodinný dům s celkovou tepelnou ztrátou 20 kW, který byl vytápěn běžným, tedy atmosférickým kotlem na plyn. Takové zařízení mívá průměrnou účinnost spalování kolem 85 procent, což při jeho využívání k vytápění i ohřevu teplé vody znamená roční náklady na plyn zhruba 76 000 korun. Jeho výměnou za kondenzační kotel s účinností 102 procenta ročně ušetříme více než 17 000 korun.

Výkonný designový kotel může ladit s interiérem

Tradiční český výrobce Viadrus uvedl na trh kondenzační kotel Naos K4 se zcela originálním designem. Jeho moderní vzhled zajišťuje kompaktní konstrukce s vrchním pláštěm na bázi polymeru, který je dostupný v pěti barevných provedeních – bílém, červeném, rubínovém, stříbrném nebo černém. Barevné varianty umožňují sladit kotel s interiérem, takže nemusí být instalován pouze ve sklepě nebo suterénu, ale můžeme ho umístit třeba do chodby, koupelny nebo do pokoje. Výměník kotle je vyroben z kvalitní nerezové oceli.

Hodí se ke každému topení

Kotle jsou dodávány ve třech variantách – pouze pro vytápění, s průtokovým ohřevem teplé vody nebo s přípravou na připojení externího nepřímotopného zásobníku. Každá varianta nabízí široký rozsah regulovatelnosti výkonu od 5 do 24 kW. Kotel je vhodný k napojení do systémů s radiátory i s podlahovým topením. S tímto typem kotle se náklady na modernizaci topného systému včetně projektu, instalace a revize pohybují na hranici 70 000 korun, což představuje návratnost během čtyř let.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej