Fajn život se neobejde bez pohodlné a krásné židle

I jídelní židle mohou být efektními designovými kousky, které oživí interiér a dodají mu nádech luxusu
 Interier 
07. února 2015 06:00 / casamoderna.cz
  0   0
Jídelní kout, pracovna, dětský pokoj… téměř žádný kout našeho domova se neobejde bez židle. Měla by být nejen pohodlná a ergonomická, aby našemu tělu neškodila. Je rovněž nezbytnou součástí designu interiéru, ať už některé jeho části dominuje, či plní jen doplňkovou funkci. Na co všechno bychom se měli při výběru nové židle zaměřit, abychom nesplakali nad výdělkem?

V jednoduchosti je krása

Barevnosti a tvarům židlí se v současnosti meze nekladou, důraz je kladen především na dokonalé zpracování detailů, prvotřídní design a použité materiály. Podstatou moderní židle je její jednoduchost. Z materiálů designéry nejvíc lákají plast, dřevo či kov, velké oblibě především u italských výrobců sedacího nábytku se těší hlavně kombinace kovu a dřeva.

Dřevo stále vede

Velmi efektním dřevem je třešeň, bělený nebo tmavý dub či ořech, u nás však stále zůstává tradičním materiálem přírodní buk, nejen díky nižší ceně. Snadno ho totiž můžeme kombinovat s dalšími barevnými odstíny či doplňky.

Pozor na ostrý kov

Díky pokroku v technologii plastů a plastických hmot jsou módní kousky vyráběny i z recyklovatelného polypropylenu, takže si můžeme dopřát třeba jídelní židle různobarevné, průhledné či průsvitné, nejčastěji v kombinaci s kovem. Pozor ale na příliš ostré či velmi tenké nohy, které mohou poškozovat dřevěnou či laminátovou podlahu.

Co nesmíme přehlédnout

Další důležitou vlastností je trvanlivost. Obecně platí, že čím méně spojů na konstrukci je, tím je pevnější a kvalitnější. Spoje jsou totiž u židlí nejzranitelnějším místem. Zvážit je třeba i další důležité vlastnosti kupovaných židlí, jako je například stohovatelnost, kterou oceníme v menším bytě či venkovních prostorách. Velice praktický je také snímatelný a snadno čistitelný kvalitní potah. Příjemnější manipulace bude s lehčími kousky, velké židle či křesla by měly mít v interiéru pevně určené místo.

Základem je maximální pohodlí

Vzhled a provedení rozhodně nejsou jediným kritériem výběru, židli bychom si měli v obchodě také vyzkoušet, chvilku si na ní posedět. Pokud obchodník není ochoten zkoušku umožnit, jděme raději o dům dál. Židle s nastavitelnou výškou najdou uplatnění nejen u pracovních a jídelních stolů, ale také u kuchyňských linek a pracovních pultů.

Pro práci to nejlepší

Vyšší nároky na pevnost a pohodlí by měla splňovat židle pracovní, proto při jejím nákupu zvažme i možnosti dovybavení područkami, případně opěrákem, i když takto upravená židle kolem sebe potřebuje víc místa.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu