Pomocníci, kteří si nejlépe poradí se dřevem

 Technika 
13. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výkonným pracantem při opracování dřeva, kterého ocení každý majitel domu, je elektrický hoblík Bosch
V rodinném domě se neobejdeme bez spousty nářadí, zvlášť pokud máme duši domácího kutila. Nejčastější a také nejoblíbenější jsou opravy a úpravy dřevěného nábytku a různých součástí interiéru i exteriéru. Pokud si vážíme svých rukou, bez výkonných pomocníků se neobejdeme. Které si pořídit a co všechno dokážou?

Výkonnější a šikovnější

Při práci se dřevem jistě oceníme elektrický hoblík. Snadno s ním opravíme prkna i trámy, můžeme s ním ale i vyřezávat drážky, docílit přesného zkosení hran či vytvářet nejrůznější dekory. Elektrické hoblíky pracují jinak než tradiční ruční, které ubírají dřevo ostřím nože při pohybu vpřed. Přístroje na elektrický pohon dřevo frézují párem nožů na rotujícím bubínku, takže je jejich využití mnohem širší.

Jak vybírat

Elektrické hoblíky se liší šíří i hloubkou záběru. Zatímco šířka záběru je od 65 do 100 milimetrů a nejčastěji 82 milimetrů, hloubka záběru neboli síla třísky, kterou hoblík ubere na jeden zátah, se pohybuje v rozmezí 0 až 2 milimetry. Některé modely však ubírají až dvojnásobek této hloubky. Určujícím kritériem pro výběr měl být příkon a také například to, zda je přístroj vybaven integrovaným odsáváním prachu.

Bonbónek pro kutily

Pokud nás práce se dřevem opravdu baví, pořiďme si kombinovaný stroj, který v sobě zahrnuje hoblovku s protahem (šíře 20 centimetrů), srovnávačku, frézu, dlabačku či dokonce malou cirkulárku. Tento stroj je pro kutilské účely naprosto dokonalý. Pro profesionála je sice nepoužitelný, protože se musí pro každý účel přestavovat, přehodit řemenici atd., ale kutilovi bude neocenitelným pomocníkem.

Pro přesnost a detaily

Další z možností, jak si ulehčit některé truhlářské postupy, je elektrická pokosová pila. Ta díky otočnému podstavci s vyznačenou úhlovou stupnicí umožní vést přesné řezy pod stanoveným úhlem, a to nejen v rovině, ale díky možnosti naklopení nástroje i šikmo. Otočením zařízení vznikne stůl s vyčnívajícím řezným kotoučem pro spodní řezání.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...