Stylová opěrná zídka je nejen praktickým doplňkem zahrady

 Exterier 
08. července 2015 20:16 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Opěrná zídka v zahradě se často využívá pro vyvýšenou okrasnou zahradu. Wikimedia Commons/Pauline Eccles
Opěrná zídka na zahradě vyřeší problém s nestabilním svahem, ale je rovněž výrazným dekorativním prvkem. Zvládnete ji postavit sami a můžete si vybrat z různých typů materiálů.

S hmyzím hotelem
Máte-li chuť experimentovat, můžete do zídky zakomponovat dle aktuálních trendů užitečný hmyzí hotel. Toto spojení působí vkusně a esteticky. Na koruně zídky (volně stojící zídky se bez ní neobejdou) se dá vytvořit malá výsadba z drobných nenáročných trvalek sukulentního charakteru. Stačí vytvořit prostor pro umístění trošky substrátu a do něj vysadit například rozchodníky, lomikameny či netřesky. Samotná zídka nemusí být rozlehlá – ideální je výška 1 m a šířka alespoň 40 cm. Kameny u stavby takové zídky je třeba klást postupně a pozorně – pokud by nad sebou ležely dvě spáry, byla by nestabilní a mohla by se zhroutit.

V oblaku léčivých vůní
Teplé, suché a slunečné stráně mají v oblibě různé bylinky, aromatické rostliny či druhy pocházející ze Středomoří. Přednosti tohoto místa v zahradě lze využít například k vytvoření bylinkových zídek. Dařit se tu bude levanduli, saturejce, tymiánu, majoránce, šalvěji, měsíčku či brutnáku.

Bylinky je vhodné vysazovat v dubnu a květnu s kořenovým balem, přičemž ideální je vytvářet menší či větší skupinky z jednoho druhu. Po výsadbě postačí rostliny párkrát zalít, aby dobře zakořenily, a následně už nebudou vyžadovat speciální péči. Příliš dlouhé zídky můžete doplnit schůdky a plošinkami, z nichž bude možné porosty v případě potřeby ošetřit, případně tu můžete odpočívat a vnímat okolní vůně.

Stvořená pro romantiky
Zídky v přírodně koncipované zahradě, jejichž součástí jsou i schody, mohou na jaře rozzářit květinové koberečky. Ty nejkrásněji vytváří romanticky působící nenáročná tařička (Aubrieta deltoidea) s fialovými nebo bílými květinami. Pro svůj růst potřebuje slunce, přičemž jí více vyhovují vyšší polohy. Nutná je i výživná propustná půda a dostatek místa. Tařičku lze do spár v zídkách vysazovat i během kvetení. V takovémto případě je však nutný kořenový bal, který je dobré do spáry pořádně zatlačit. Výhodou je, že po výsadbě rychle zakoření. Po odkvětu můžete trsy této skalničky vybrat, rozdělit a rozsadit na nová místa. Rostlina se dobře rozmnožuje i odřezky. Miluje vyhřáté kameny, ale špatně snáší místa, kde stéká voda.

Opakování přináší harmonii
Jednou z nejvhodnějších trvalek do suchých kamenných zídek je pryšec (Euphorbia myrsinites), který každé jaro překvapuje svým svěžím vzhledem, žlutozelenými soukvětími. Zaujme i svými dlouhými převislými stříbřitými výhonky, jež jsou pěkné i během mrazivých dní – hlavně v době, kdy je ozdobí jinovatka. Rostlinu je možné vysadit na různá místa – přímo do zídky, pod zídku či na její korunu. Často se sama rozmnoží a rozšíří tam, kde jí to nejvíce vyhovuje. Pokud vysázený pryšec v rámci jedné zídky ještě dvakrát zopakujete, docílíte tím příjemnou harmonii. Pryšec se ujme jen tehdy, je-li vysázen s kořenovým balem. Přesazování snáší na rozdíl od jiných skalniček hůře.

Ze starých cihel
Suché zídky nacházejí uplatnění hlavně v ekologicky koncipovaných zahradách. Při jejich vytváření lze využít nejen přírodní kámen, ale i staré cihly. Zídka by měla mít stabilní základy, nemusí mít jednotnou výšku a šířku, ačkoliv by neměla být příliš vysoká. Ze starých cihel můžete vytvořit i vyvýšený záhon, na řešení terénních nerovností ale nejsou nejvhodnější. Cihly působí pěkně hlavně ve spojení s kvetoucími trvalkami, lučními rostlinami, okrasnými trávami, kapraděmi či cibulovinami. Při výsadbě cihlových zídek se vyplatí volit rostliny, které se rozšiřují samovýsevem, jakož i druhy, které lákají živočichy, případně mají léčivé účinky. Taková kompozice nejlépe vynikne na venkově.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve