V Česku je více než půl milionů bazénů! A na spotřebě elektřiny je to znát…

Bazény Češi milují...
 Tipy a inspirace 
30. června 2015 07:51 / shutterstock.com
  0   0
V České republice je aktuálně téměř tři čtvrtě milionu bazénů. Okolo 270 až 300 tisíc je klasických vestavěných resp. zabudovaných v zemi. Dalších 350 až 380 tisíc je nafukovacích, takzvaných „gumáků“. S tím pochopitelně souvisí i růst spotřeby elektrické energie. Odběr elektřiny může totiž u průměrného zákazníka kromě filtrace a ohřevu vody zvýšit i využívání klimatizačních jednotek.

Prodejci bazénů hlásí každoročně nárůst o šest až deset procent. Česká republika se tak posunula mezi špičku, co se vlastníků bazénů týče nejenom v Evropě, ale na počet obyvatel a rozlohu i na světě. Před Českou republikou jsou s počtem bazénů jen Francouzi (1,6 mil.) a Španělé (1,2 mil.). Ovšem s ohledem na rozlohu a počet obyvatel Češi vedou.

„V létě je sice odběr elektrické energie celkově nižší (v celoročním porovnání), ovšem u konkrétního koncového zákazníka může jeho spotřeba stoupnout až o cca 15 %, právě díky filtraci a ohřevu vody v bazénech a provozu klimatizace. V České republice přitom stoupá počet lidí, kteří si do domů i bytů pořizují klimatizační jednotky. Zároveň přibývá administrativních budov či obchodních prostor (hypermarkety, výrobní haly a podobně), kam se klimatizace montují. I to má zásadní vliv na spotřebu energie,“ říká ředitel společnosti Energie 2 Dávid Vlnka.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Je libo e-cigaretku? Tak zadržte, aktuální studie odhalila znepokojivá zdravotní rizika

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Zahrádka vám může i na sklonku léta a na podzim přinést pěknou úrodu. Co sázet v srpnu?

Zavřít reklamu