Jak vyčistit sklokeramickou desku

 Tipy a inspirace 
26. června 2016 23:12 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Některé desky mají škrabku přímo v základní výbavě Internet
Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností v domě. Trávíme zde spoustu času nad přípravou jídla a většinou je zde také konzumujeme. Proto je její správné fungování nezbytné. Aby kuchyň sloužila tak, jak má, je potřeba dbát na pravidelné mytí celé kuchyňské linky, obzvláště pak na místech, kde se vaří.

Mastnota, zbytky jídel a prach v kombinaci s vysokými teplotami dokáží udělat na varné desce pořádnou paseku.

Jak se správně starat o sklokeramickou varnou desku?


Pokud nechcete sklokeramiku poškodit, měli byste se vyhnout používání ostrých předmětů a drátěnek. I když by to nemuselo být na první pohled patrné, může se stát, se na povrchu vytvoří rýhy a i když mikroskopické rýhy neomezí funkci sporáku, mohou se v nich usazovat další nečistoty.

Plast odstraňte ihned, jiné nečistoty nechce vystydnout


Může se stát, že se nám podaří na desce roztavit plast – od misky, přes prkýnko, po potravinovou fólii či sáček, v takovém případě je potřeba zasáhnout hned. Tento druh nečistot lze odstranit ještě za tepla, když jsou měkké.

Se zbytky jídla je ale lépe počkat, až sporák vystydne. Na jejich setření postačí houbička a běžný saponát. Pokud se nám ale nějaké jídlo seškvařilo, je zapotřebí použít škrabku, ale pozor ne tu na brambory, v kuchyňských potřebách je potřeba se ptát po speciálních škrabkách na sklokeramiku. Speciální škrabky sice mají ostrou hranu, desku ale nepoškodí, protože jsou k povrchu přiloženy pod úhlem a jen po ní kloužou. Škrabky si poradí s jakoukoli uškvařenou nečistotou.

Ošetřit a naleštit


Po odstranění nečistot by se měla deska ošetřit a rozleštit. Dnes již běžně v drogeriích zakoupíte speciální přípravky pro čistění sklokeramiky. I když je asi nebudete používat denně, jejich občasné použití se doporučuje. Na povrchu totiž zanechávají speciální ochranný film, takže ušpinit desku už není tak snadné a nečistoty nemohou tak snadno přilnout.

Citrónová šťáva nadevše


Pokud myslíte ekologicky a chemické prostředky nechcete používat, vsaďte na citrónovou šťávu, tak je skvělá pro odstranění zaschlých zbytků. Šťávu necháte působit několik málo minut a ta na sebe zaschlou špínu naleptá, díky tomu ji následně snadno odstraníte. Je to dobrá metoda v případě, že nemáte zmíněnou škrabku.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Dům a zahrada

Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry

Zavřít reklamu