Samozavlažování zahrady

 Exterier 
14. června 2016 23:55 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podzemní zavlažování zajišťují výsuvné zadešťovače, které se tlakem vody vysunou a kropí. Internet
Ruční zalévání konví je fyzicky náročné a často i neekonomické. Automatické zavlažování, ať už nadzemní, nebo podzemní, šetří náš čas i spotřebu vody.

Cíl je jednoduchý – každé rostlince na záhonu, v truhlících nebo ve skleníku několikrát denně dodávat odpovídající množství vody buď po kapkách rovnou ke kořínkům, nebo šetrným sprchováním jednoduchými rozprašovači nebo zavlažovači. Potřebné miniaturní rozprašovače a kapače se podle rozložení rostlin a dispozice zahrady montují buď na ohebnou trubku položenou na půdu či do trávy, nebo na tenčí rozváděcí hadičky, nasměrované ke kořínkům rostlin.

Zalévání neboli zavlažování pomocí automatického zavlažovacího systému umožňuje využít vodu tam, kde je opravdu potřeba, a navíc ve vhodnou chvíli. Takové zařízení sice něco stojí, ale na druhou stranu výrazně šetří čas, starosti a snižuje i o 30 až 50 % spotřebu stále dražší vody. Můžete také zahradu opustit i v horkém a často suchém srpnu a odjet na dovolenou. Automatika bude o rostliny pečovat za vás. Existuje mnoho druhů systémů v různých cenových relacích. Každý se hodí jinam a pro jiného uživatele, proto vybírejte důkladně – přinášíme vám stručný přehled a srovnání.

Co nabízí zavlažovací trh


Zahradu u rodinného domu lze zavlažovat jednoduchým postřikovačem, sprchami, tzv. zadešťovači, ale také automatickými zavlažovacími systémy.

Pro trávníky je vhodné automatické zavlažování pomocí výsuvných sprinklerů.

Pro keře, stromy a květinové záhony se zase hodí kapková závlaha.

Mobilní zavlažovače neboli zadešťovače trávníku usnadní péči o malé a středně velké zahrady. Mohou být čtyřplošné (které jsou vhodné pro pravoúhlé plochy), nebo kruhové. Jsou vyrobené z kvalitního plastu a k jejich přednostem patří též kvalitní design. Jeden zavlažovač vystačí na plochu 60 až 360 m2.

Kapková závlaha, blaho pro rostliny


Automatická kapková závlaha je vhodná (na zahradě i ve skleníku) pro rostliny, které potřebují zálivku v klidných a pravidelných dávkách ke kořenům. Kapková závlaha umožňuje efektivní dávkování vody a hnojiv přímo ke kořenům rostlin. Výhodou je také velká úspora vody, možnost měnit intenzitu zavlažování vzhledem k aktuálnímu počasí a po celý den. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Základní sada kapkové závlahy obvykle obsahuje:


pokládací a rozdělovací trubky

koncové kapače nebo rozprašovací trysky

případně další příslušenství, jako jsou zavlažovací hodiny či přístroj pro univerzální systém zavlažování

Správné množství vody pro každou situaci zajišťuje systém kapačů a trysek s rozdílnými funkcemi.

Podle potřeby se mohou i kombinovat:


Cenově nejpříznivější je zavlažování pomocí zavlažovacího počítače v kombinaci s automatickým rozdělovačem. Umožňuje časově řízené napájení až čtyř hadicových povrchových či podzemních větví, zakončených přenosnými nebo stabilními zavlažovači, případně zavlažovacími hadicemi.

Větší investici vyžaduje celoplošné zavlažování s podzemním potrubním rozvodem a výsuvnými postřikovači (sprinklery) řízené zavlažovacím počítačem v kombinaci s vlhkostním a dešťovým čidlem. Vzhledem k vysoké spotřebě vody je nutné systém rozdělit do několika větví, což je záležitostí rozdělovače nebo automatických ventilů, řízených závlahovým počítačem.

Úsporná kapková závlaha s kapači a mikropostřikovači řízená zavlažovacím počítačem nebo programovací jednotkou se vyplácí i na menších plochách, u balkónových rostlin či ve sklenících a dnes ji začínají zavádět i pěstitelé zeleniny
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte