Často přehlížená, ale přesto stále velmi důležitá součást domu i bytu! Poštovní schránka!

 Exterier 
14. ledna 2016 18:37 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dopřejte svému domu kvalitní poštovní schránku.  Wikimedia Commons/Dfrg.msc
Jsou věci, které nám slouží bez povšimnutí dlouhá léta. Teprve když přijde chvíle, kdy je třeba pořídit nové, uvědomíme si, že jsou nejen podstatnou součástí našeho života, ale také nás reprezentují před naším okolím. Poštovní schránka tak může být tím, co kolemjdoucím o vás utvoří první dojem.

Přestože ručně psaných dopisů i pohledů vlivem elektronické komunikace stále ubývá, bez poštovní schránky se zcela obejít nelze. Stále ještě můžete do schránky dostávat dopisy z úřadů či bank, složenky či denní tisk. To vše je doplněno o množství reklamních letáků. Bez poštovní schránky se proto ani v dnešní době neobejdete. Podívejme se, co zohlednit při koupi nové poštovní schránky.

Typy poštovních schránek

V případě rodinných domů máte mnoho možností, kam schránku umístit, jednotlivé typy schránek jsou různým využitím přizpůsobeny:

Dveřní schránka – nejjednodušším typem je otvor pro vhazování pošty přímo na dveřích domu, taková nerezová poštovní schránka je vhodná tam, kde dveře domu vedou přímo do ulice a nedělí je od chodníku plot

Poštovní schránky určené k zazdění do sloupku – tyto schránky jsou velmi elegantní a nenápadné, jsou vhodné pro majitele plotu se zděnými sloupky. Tyto schránky nabízí mnoho variant, nejjednodušší je schránka s výběrem zvenčí. Praktičtější jsou ovšem schránky, které můžete vybírat z vnitřní strany zahrady. Poštovní schránky k zazdění do sloupku mohou být zároveň opatřeny zvonkem či zvonkem s mluvítkem. Lze je zakoupit i v sadě několika schránek do sloupku například pro vícegenerační domy.

Poštovní schránky do plaňkového plotu – jedná se o box na poštu s posunovatelným vhazovacím čelem. Čelo schránky se uvolní, nasadí z přední strany plotu a upevní šroubem na plot. Z vnitřní strany zahrady k čelu přiléhá box s poštou, který lze vybírat směrem ze zahrady.

Schránky na konzolce – schránka může být umístěna také samostatně v prostoru na nožce. Tento typ schránky se objevuje spíše ojediněle, ale například litinová schránky na nožce je velmi zajímavým doplňkem historických domů.

Univerzální poštovní schránky – jedná se o samostatné schránky, které lze zavěsit jak na zeď domu, vstupní dveře či branku. Tyto schránky mohou mít mnoho tvarů. Od obyčejných obdélníkových, přes schránky s boxem na dopisy a rourou pro noviny a letáky až po designové schránky neotřelých vypouklých tvarů.

Pohodlně dovnitř i ven

Schránku vybírejte nejen dostatečně rozměrnou, ale také podle toho, jestli i štěrbina pro vhazování pošty umožňuje vložení objemnější zásilky, třeba vašeho oblíbeného předplacené časopisu. Elegantní a praktické jsou také schránky, které sice pojmou jen listovní zásilky, ale pod nimi je tubus na zastrčení srolovaných novin a časopisů. Taková schránka třeba v nerezovém provedení vypadá velmi elegantně, pamatujte ale na to, že musí být schovaná před deštěm – patří tedy spíš do vstupní haly bytového domu nebo pod stříšku závětří před vchodem do domu. Vybírejte i podle pohodlného otvírání – schránka by měla být dostatečně hluboká, aby když ji otevřete, nevypadla vám pošta ne zem. Nejlepší jsou dvířka otvíraná do strany a hloubka schránky alespoň pět centimetrů. Výklopná dvířka na schránce profilované do oblouku s úzkým dnem sice mohou vypadat dobře, ale když schránku otevřete, všechno se z ní vysype, což vás brzy omrzí.

Materiál a styl

Poštovní schránka je malý domeček, který by měl kopírovat styl vašeho velkého domu. U jednoduchých staveb s nezdobenou fasádou se bude nejlépe vyjímat stejně střízlivá schránka, sladěná s barvou plotu, ale také třeba okapů – ostatně materiál může být právě stejný jako okapy – od pozinkovaného plechu přes ušlechtilou měď až po dnes často používané plasty v nejrůznějších barvách. U starších domků se bude pěkně vyjímat třeba schránka dřevěná, u stylových dobových vil pak i těžká mosazná nebo železná s ozdobnými odlitky nebo kováním. Když zvolíte zdobení, může o vás něco napovědět. Na plastové schránky si jednoduchou technologií můžete dát přenést třeba obrázek vašeho domácího mazlíčka nebo oblíbené květiny. Kované schránky pak může zdobit právě tak malé autíčko nebo motorka před domem milovníka rychlých kol, jako kapřík tam, kde bydlí vášnivý rybář.

Číslo nebo jméno


V bytovém domě nemáte na výběr – pokud chcete svou poštu dostávat v pořádku, musíte schránku označit jménem a příjmením. U rodinného domku to není nezbytné. Zato můžete schránku opatřit pěkně provedenou číslicí, nejlépe jak pořadovou tak popisnou. Usnadníte tak pošťákovi práci. Pokud přidáte i jmenovku, je to pro něj samozřejmě ještě lepší, zvlášť pokud vás v domku bydlí víc a máte třeba každý svou schránku. Pěkně provedená tepaná jmenovka je pak vší skutečnou vizitkou před veřejností.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu