Jak vybrat vysavač?

 Tipy a inspirace 
06. ledna 2016 19:42 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Moderní vysavače nabízejí několik funkcí, které dokáží odstranit velké i malé nečistoty, ale také zvířecí chlupy nebo roztoče či plísně.  Wikimedia Commons/Charismaniac
Funkční vysavač má umět spolehlivě odstraňovat prach a jiné nečistoty z koberců i tvrdých podlah a současně zajistit, aby špína zůstala tam, kde ji chceme mít, tedy v sáčku nebo prachové nádobě.

Jaký typ je pro vás nejlepší?


V zásadě se rozhodujete mezi modely využívajícími sáčky a bezsáčkovými typy. Vysavače se sáčkem se velmi pohodlně vyprazdňují, prostě celý sáček s odpadem vyhodíte do koše. Je ale nutné stále myslet na nákup sáčků, který zbytečně zatěžuje vaši peněženku a následně i životní prostředí, protože pak nejen prach, ale i sáček končí v odpadu. Druhou variantou jsou bezsáčkové modely vysavačů. Pokud jsou kvalitně navrženy, nemusíte přijít s prachem vůbec do kontaktu, vyprazdňování zásobníku se děje prostřednictvím stisku jednoho tlačítka a vše se sype rovnou do odpadkového koše. Oproti sáčkovým typům mají také nespornou výhodu v tom, že netrpí ztrátou sacího výkonu způsobenou ucpáváním pórů v sáčcích těmi nejjemnějšími prachovými částicemi.

Systém filtrace


Způsob, jakým vysavač odděluje nečistoty z nasátého vzduchu, je důležitým kritériem při hledání vhodného vysavače. Každý z nich má svá pro i proti, a tak nelze doporučit jedno univerzální řešení.

Vysavače s vodní filtrací


U vysavačů s vodní filtrací je vzduch vyveden do nádrže s vodou, kde se smáčením oddělí většina nečistot. Jemný prach a pyly odstraní sekundární filtr (HEPA filtr). Díky tomu dosahuje účinnost vysávání 99 %. Nejen proto jsou vysavače s vodní filtrací ideální pro alergiky.

Výhody


Nemusíte kupovat žádné sáčky

Příjemné zvlhčení a osvěžení vzduchu

Stálý sací výkon

Nevýhody


Voda s nečistotami se musí měnit cca po 20 minutách vysávání

Efekt zvlhčení je pouze krátkodobý

Bezsáčkové (cyklónové) vysavače


Hlavní výhodou bezsáčkových vysavačů je ukládání prachu ve speciální nádobě – nemusíte kupovat filtrační sáčky, stačí jen vysypat sběrnou nádobu.

Bezsáčkové neboli cyklónové vysavače fungují na jednoduchém principu. Nasátý vzduch rotuje uvnitř vysavače velmi vysokou rychlostí. Vlivem odstředivé síly tak dochází k usazování nečistot ve speciální nádobě. Dočištění vzduchu probíhá ve výstupní komoře např. pomocí HEPA filtru.

Výhody


Nemusíte kupovat žádné sáčky

Stálý sací výkon

Nevýhody


HEPA filtr se musí jednou za čas vyměnit

Po každém vysávání je nutné vyprázdnit sběrnou nádobu

Sáčkové vysavače


Staré známé sáčkové vysavače stále patří mezi nejoblíbenější. Filtraci vzduchu zajišťuje výměnný sáček, kde se zároveň zachytává veškerý prach. Sáčky z netkané textilie o více vrstvách jsou přitom mnohem účinnější než ty jednorázové z papíru.

Při nákupu sáčkového vysavače se nezapomeňte zaměřit na velikost sáčku. Menší sáčky je nutné měnit častěji, u těch větších začnou nahromaděné nečistoty po čase zapáchat. Pro pohodlné vysávání ploch o velikosti 100–150 m2 je optimální vysavač se 3–4 litrovým sáčkem.

Výhody


Příjemná cena a snadná údržba

Vysátý prach není nutné vysypávat po každém úklidu

Malé rozměry a dobrý sací výkon

Nevýhody


Sáček s prachem musíte jednou za čas vyměnit/vysypat

Po naplnění sáčku klesá sací výkon o 30–50 %

Multifunkční vysavače


Víceúčelové vysavače nabízí komfort suchého i mokrého sání. Některé umí také hloubkové čištění koberců a čalouněného nábytku. S ohledem na omezený sací výkon jsou multifunkční vysavače vhodné pro občasné používání.

Výhody


Velký objem nádoby na zachytávání nečistot

Za čištění koberců nemusíte platit specializované firmě

Mokré i suché vysávání

Nevýhody


Vyšší cena, rozměry a hmotnost

Nižší sací výkon oproti běžným vysavačům

Co nám říká příkon a výkon vysavače?


Průměrný příkon vysavačů je 1000–2000 W. Přibližně tolik elektrické energie spotřebujete za hodinu vysávání.

Výkon běžných vysavačů se pohybuje kolem 160 až 480 W. Obvykle platí, že čím větší výkon, tím účinnější vysávání. Záleží ale také na kvalitní filtraci – pokud vzduch uniká kolem filtrů, budete vysávat stále ten samý prach dokola.

U většiny vysavačů najdete regulaci výkonu (někdy přímo na madlu sací trubice). Můžete tak pohodlně vysávat záclony i závěsy, aniž by došlo k jejich „vcucnutí“. Optimální regulací výkonu navíc šetříte motor vysavače.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu