Vytvořte si vánoční atmosféru i provoněním domova

 Interier 
11. prosince 2015 22:52 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vůně Vánoc představuje vůni domova, na kterou později s láskou vzpomínáme i v dospělosti. Wikimedia Commons/Simon A. Eugster
Samozřejmě, že Vánoce to jsou nejen dárky pod stromečkem, kapr na talíři a příjemná vůně jehličí, ale i jiné vůně, které jsou s Vánocemi spjaté.

Vaříme koření na sporáku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak provonit Váš domov je vložení vánočního koření do hrnce, který je asi do poloviny naplněn vodou a dusíme jej na mírném ohni. A jaké koření můžete použít? Celé koření jako je muškát, skořice, nové koření a hřebíček, spolu s citrónem, pomerančovou kůrou a vanilkou, dodají tu pravou atmosféru vánoc. Můžete také zkusit čerstvé brusinky a čerstvý rozmarýn.

Vánoční sprej

Provoňte Váš byt vlastním mátovým pokojovým sprejem. Naplňte misku s 1 šálkem vody a 1/4 šálku bílého octa a promíchejte. Přidejte 10 kapek máty peprné a nalijte do rozprašovače. Před každým použitím protřepejte

Františky a purpura

Hlavní součástí františků jsou přírodní suroviny, dřevěné uhlí (nejčastěji z lipového dřeva) rozemleté na jemný prášek, přiměřená dávka kadidla a škrobové lepidlo. Suroviny se melou v kulovém mlýně, mísí a pěchují do kovových jehlanovitých forem. Pak se vyklopí a po nějakou dobu se suší. Jméno františek získaly tyto kužílky nejspíše od zakladatele novodobého pojetí Vánoc, Františka z Assisi.

Tradice pálení františků v Čechách je stará zhruba 300 let, ale již dávno předtím Keltové, Germáni a Slované vykuřovali a očišťovali příbytky na přelomu starého a nového roku.

Během léta také sbírali vonné léčivé byliny, vázali je do svazečků a sušili. Poté je zavěšovali nad vchodové dveře. V pozdějších dobách je lidé nechávali světit v kostelích a zavěšovali doma nebo u svatých míst. Bylinné směsi se říkalo vonička, měla silně léčivé a očistné účinky, chránila dům před neštěstím a uhranutím, zaháněla smutek a melancholii, přinášela světlo v temných dobách. Nejvíce se vykuřovala obydlí i hospodářská stavení pro ochranu a očistu po dvanáct nocí počínaje Štědrým dnem a konče před Třemi Králi, jež se považovaly za kritické, kdy temné síly mají největší moc.

Jalovec a vůně jehličí

Vůně čerstvého jehličí a pryskyřice jehličnanů je velmi příjemná. V chudších rodinách se větvičky jehličnanů dávaly na rozpálená kamna, aby provoněly byt lesní vůní. K tomu účelu byl využíván především jalovec, hlavně jeho plody. Z plodů se získávaly také silice pro výrobu kořalky borovičky, tedy jalovcové.

V minulosti byl jalovec považován za účinný lék proti mnoha nemocem a byly mu přisuzovány magické účinky. Lidé věřili, že zničit jalovcový keř přináší neštěstí, naopak větvička jalovce, nošená při sobě, chránila proti nemocem.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky