Zorientujte se ve velkém množství koberců

 Interier 
23. listopadu 2015 19:59 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro výběr koberce je důležité si uvědomit, jaká bude frekvence pohybu osob po koberci a na základě toho zvolit více či méně odolný koberec. Wikimedia Commons/Ildar Sagdejev
V současné době existuje na trhu velké množství druhů koberců, ze kterých můžete vybírat. K dispozici jsou koberce malé či velké, z přírodních nebo umělých materiálů, jednobarevné nebo se vzory apod. Kvůli velké nabídce však nevíte, jak koberec vybrat a jaký by byl pro vás i váš interiér nejvhodnější? Tento článek vám poradí, na co se při jeho výběru zaměřit a tím vybrat přesně takový koberec, který bude splňovat vše, co jste od něj požadovali.

Sledujte stupeň zatížení, do chodby se hodí jiný koberec než do ložnice

Jedním z hlavních parametrů, který určuje vhodnost koberce, je požadovaný stupeň zatížení. Ten ovlivňuje i umístění koberce, jiné zátěži bude vystavena podlaha na chodbě či v předsíni, která je využívána poměrně hojně, naopak koberec v ložnici plní spíše dekorativní funkci. Vlastní specifika potom má koberec, který bude pravděpodobně vystaven častému špinění. V takových případech vyhledávejte spíše umělá vlákna, která sice nejsou tak příjemná na dotek, ale jsou mnohem odolnější proti znečištění.

Koberce z umělých vláken

Koberce vyrobené z umělých vláken jsou nejčastěji prezentovaná polyamidem, polypropylenem, polyesterem a polyakrylem. Umělá vlákna se používají hlavně pro zátěžové koberce, které jsou vhodné pro použití do kanceláří, komerčních prostor, chodeb či hal. Výhodou koberců z umělých vláken je jejich odolnost proti roztočům, jsou tedy vhodné pro alergiky.

Nejčastěji používaným materiálem je polyamid. Koberce vyrobené z tohoto umělého materiálu se používají v obytných i komerčních prostorách. Vlákna polyamidu jsou dutá, mají dobré tepelné i izolační vlastnosti a výbornou tvarovou paměť.

Koberce z polyesteru jsou vhodné do méně namáhaných místností. Tento typ koberců vyniká vysokým jasem, stálobarevností a je také odolný proti skvrnám, které jsou rozpustné ve vodě.

Polypropylenové koberce nejsou stálobarevné ani příliš odolné proti znečištění. Využití tedy najdou jako dekorativní krytina v místnostech, které jsou málo využívány.

Koberce z polyakrylu mají hřejivý účinek a jsou příjemné na dotek. Svými vlastnostmi jsou velice podobné kobercům z přírodních materiálů. Polyakrylové koberce disponují výbornou stálobarevností a vysokou životností.

Výhody:

nízké výrobní náklady

antistatické vlastnosti

tvarová stálost

sytější odstíny

Nevýhody:

nižší životnost

vyšší náchylnost v zatěžovaných místech (např. pod nábytkem)

Koberce z přírodních vláken

Koberce vyrobené z přírodních vláken (např. vlna, hedvábí) jsou od těch syntetických méně odolné a náročnější na údržbu. Lidé však tyto koberce volí z důvodu jejich přirozeného vzhledu a krásy. Nejkvalitnějším materiálem při výrobě koberců z přírodních vláken je vlna. Ta je velice příjemná na dotek a navíc dlouho vydrží.

Její velkou nevýhodou je, že není antialergenní jako syntetické materiály. Koberce z vlny tedy nejsou vhodné pro alergiky a osoby trpící dýchacími obtížemi.

Koberce z bavlny jsou odolnější, ale méně pružné. Poměrně brzy se také zašpiní a vyžadují pravidelnou údržbu, aby si udržely svůj původní vzhled.

Hedvábí má nádherný lesk, na kobercích vyrobených z hedvábí tedy vyniknou i ty nejjemnější vzory. Tyto luxusní koberce patří k tomu nejlepšímu, co se dá do bytu nebo domu pořídit, ale je to vykoupeno tím, že nesmí být umístěny v příliš namáhaných prostorech. Pod náporem bot hedvábí trpí.

Hustota a výška vlasu

Hustota vlasu ovlivňuje životnost vašeho koberce. Obecně platí přímá úměra mezi počtem vláken na metr čtvereční a odolností. Pro vysoce zatěžované prostory, zejména tedy do kuchyně, na chodbu, do obývacího pokoje a do dětského pokoje, volíme raději koberec s vyšším počtem vláken na metr čtvereční. Zcela opačně potom přistupujeme k výšce vlasu. Koberce s vysokým vlasem jsou totiž náročnější na údržbu, protože se v nich zachycují nečistoty, proto je volíme spíše do ložnice a do pracovny, kde je koberec méně namáhán a kde si chceme dopřát pohodlný došlap.

Barva a vzor

Koberec ale vybíráme především podle toho, zda se nám hodí do interiéru. A rozhodujícím kritériem v tomto případě je barva a vzor. Barvy ovlivňují nejen naši náladu, ale i vzhled celého pokoje. Tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenšujíz a zútulňují, světlé barvy a nenápadné vzory prostor opticky zvětšují a nechají zase vyniknout v interiéru solitérnímu nábytku. Teplé barvy, jako červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé, je lepší volit do místností orientovaných na sever a západ. Žlutá navíc celý prostor prosvětlí a dodá mu pocit „přítomnosti slunce“. Studené barvy, jako modrá, zelená a šedá, bychom měli volit do místností orientovaných na východ a jih, které pocitově zchladí. Důležitá je také intenzita odstínu jednotlivých barev. Syté a výrazné barvy na nás mohou působit i agresivně, nepříjemně. Pokud chceme v některých prostorách tohoto účinku dosáhnout, pak je vhodné je použít, jinak bychom měli volit spíše tlumené odstíny.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Umění stárnout: Kombinace jemných estetických úprav i filozofie přijetí inspirované japonským wabi-sabi

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii