Zorientujte se ve velkém množství koberců

 Interier 
23. listopadu 2015 19:59 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro výběr koberce je důležité si uvědomit, jaká bude frekvence pohybu osob po koberci a na základě toho zvolit více či méně odolný koberec. Wikimedia Commons/Ildar Sagdejev
V současné době existuje na trhu velké množství druhů koberců, ze kterých můžete vybírat. K dispozici jsou koberce malé či velké, z přírodních nebo umělých materiálů, jednobarevné nebo se vzory apod. Kvůli velké nabídce však nevíte, jak koberec vybrat a jaký by byl pro vás i váš interiér nejvhodnější? Tento článek vám poradí, na co se při jeho výběru zaměřit a tím vybrat přesně takový koberec, který bude splňovat vše, co jste od něj požadovali.

Sledujte stupeň zatížení, do chodby se hodí jiný koberec než do ložnice

Jedním z hlavních parametrů, který určuje vhodnost koberce, je požadovaný stupeň zatížení. Ten ovlivňuje i umístění koberce, jiné zátěži bude vystavena podlaha na chodbě či v předsíni, která je využívána poměrně hojně, naopak koberec v ložnici plní spíše dekorativní funkci. Vlastní specifika potom má koberec, který bude pravděpodobně vystaven častému špinění. V takových případech vyhledávejte spíše umělá vlákna, která sice nejsou tak příjemná na dotek, ale jsou mnohem odolnější proti znečištění.

Koberce z umělých vláken

Koberce vyrobené z umělých vláken jsou nejčastěji prezentovaná polyamidem, polypropylenem, polyesterem a polyakrylem. Umělá vlákna se používají hlavně pro zátěžové koberce, které jsou vhodné pro použití do kanceláří, komerčních prostor, chodeb či hal. Výhodou koberců z umělých vláken je jejich odolnost proti roztočům, jsou tedy vhodné pro alergiky.

Nejčastěji používaným materiálem je polyamid. Koberce vyrobené z tohoto umělého materiálu se používají v obytných i komerčních prostorách. Vlákna polyamidu jsou dutá, mají dobré tepelné i izolační vlastnosti a výbornou tvarovou paměť.

Koberce z polyesteru jsou vhodné do méně namáhaných místností. Tento typ koberců vyniká vysokým jasem, stálobarevností a je také odolný proti skvrnám, které jsou rozpustné ve vodě.

Polypropylenové koberce nejsou stálobarevné ani příliš odolné proti znečištění. Využití tedy najdou jako dekorativní krytina v místnostech, které jsou málo využívány.

Koberce z polyakrylu mají hřejivý účinek a jsou příjemné na dotek. Svými vlastnostmi jsou velice podobné kobercům z přírodních materiálů. Polyakrylové koberce disponují výbornou stálobarevností a vysokou životností.

Výhody:

nízké výrobní náklady

antistatické vlastnosti

tvarová stálost

sytější odstíny

Nevýhody:

nižší životnost

vyšší náchylnost v zatěžovaných místech (např. pod nábytkem)

Koberce z přírodních vláken

Koberce vyrobené z přírodních vláken (např. vlna, hedvábí) jsou od těch syntetických méně odolné a náročnější na údržbu. Lidé však tyto koberce volí z důvodu jejich přirozeného vzhledu a krásy. Nejkvalitnějším materiálem při výrobě koberců z přírodních vláken je vlna. Ta je velice příjemná na dotek a navíc dlouho vydrží.

Její velkou nevýhodou je, že není antialergenní jako syntetické materiály. Koberce z vlny tedy nejsou vhodné pro alergiky a osoby trpící dýchacími obtížemi.

Koberce z bavlny jsou odolnější, ale méně pružné. Poměrně brzy se také zašpiní a vyžadují pravidelnou údržbu, aby si udržely svůj původní vzhled.

Hedvábí má nádherný lesk, na kobercích vyrobených z hedvábí tedy vyniknou i ty nejjemnější vzory. Tyto luxusní koberce patří k tomu nejlepšímu, co se dá do bytu nebo domu pořídit, ale je to vykoupeno tím, že nesmí být umístěny v příliš namáhaných prostorech. Pod náporem bot hedvábí trpí.

Hustota a výška vlasu

Hustota vlasu ovlivňuje životnost vašeho koberce. Obecně platí přímá úměra mezi počtem vláken na metr čtvereční a odolností. Pro vysoce zatěžované prostory, zejména tedy do kuchyně, na chodbu, do obývacího pokoje a do dětského pokoje, volíme raději koberec s vyšším počtem vláken na metr čtvereční. Zcela opačně potom přistupujeme k výšce vlasu. Koberce s vysokým vlasem jsou totiž náročnější na údržbu, protože se v nich zachycují nečistoty, proto je volíme spíše do ložnice a do pracovny, kde je koberec méně namáhán a kde si chceme dopřát pohodlný došlap.

Barva a vzor

Koberec ale vybíráme především podle toho, zda se nám hodí do interiéru. A rozhodujícím kritériem v tomto případě je barva a vzor. Barvy ovlivňují nejen naši náladu, ale i vzhled celého pokoje. Tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenšujíz a zútulňují, světlé barvy a nenápadné vzory prostor opticky zvětšují a nechají zase vyniknout v interiéru solitérnímu nábytku. Teplé barvy, jako červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé, je lepší volit do místností orientovaných na sever a západ. Žlutá navíc celý prostor prosvětlí a dodá mu pocit „přítomnosti slunce“. Studené barvy, jako modrá, zelená a šedá, bychom měli volit do místností orientovaných na východ a jih, které pocitově zchladí. Důležitá je také intenzita odstínu jednotlivých barev. Syté a výrazné barvy na nás mohou působit i agresivně, nepříjemně. Pokud chceme v některých prostorách tohoto účinku dosáhnout, pak je vhodné je použít, jinak bychom měli volit spíše tlumené odstíny.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Snad každý si přeje zachovat si mladistvý obličej co nejdéle. Jedním z účinných způsobů je kryoterapie

Tech

„Železná lady“ automobilového průmyslu, Linda Jackson, si za elektrifikací Peugeotu stojí a neustoupí...