Věnce jako nejčastější vánoční dekorace

 Exterier 
21. listopadu 2015 23:27 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Adventní aranžmá - věneček na dveře, okno, zeď Wikimedia Commons/I.Sáček, senior
Vánoce máme všichni spojené s určitým stylem a typem dekorací, k těm nejčastějším patří věnce. Můžeme je dnes běžně nakoupit v nejrůznějších podobách anebo si je vlastnoručně vyrobit.

Kromě tradice a vkusu hrají při výběru stylu roli i módní trendy. Ty většinou diktují tvar a barvu ozdob. Klasická a nejpoužívanější je červená, následuje ji bílá, zlatá, stříbrná a jejich kombinace. Ti odvážnější ale volí i netradiční žlutou, fialovou, modrou nebo béžovou.

Pro případ, že použijeme na vázání věnců chvojí, můžeme jej vázat plošně na slaměnou podložku obalenou začišťovací paskou anebo hustě vázat malé svazky jedlových větviček těsně vedle sebe a svazečky omotávat zeleným drátkem pro jejich upevnění na korpus. Pokud chceme zvlášť tenký anebo malý věneček, použijeme pro základ místo korpusu jen dokola stočený drát

Netradiční vánoční věnec si můžeme vyrobit také z textilu. Použijeme samozřejmě látku s vánočními motivy. Ideální je kombinace tmavě zelené a sytě červené barvy. Podle velikosti korpusu věnce ušijeme textilní pytlíčky ve tvaru obdélníčků. Nemusí být ani všechny stejně velké. Ušité pytlíčky naplníme vatou a otevřené konce sešijeme. Uprostřed každý sáček svážeme užší vánoční stužkou, která bude barevně ladit s látkou. Svázáním pytlíčku uprostřed vznikne jakoby mašlička. Každou mašličku zvlášť jednu po druhé lepíme pomocí tavné lepicí pistole na korpus věnce. Na slaměný můžeme rovnou nalepovat, polystyrenový musíme nejdříve omotat látkou nebo pytlovinou.

Použít můžete i ozdoby naprosto nečekané a netradiční, o to více zaujmou a všichni si je zapamatují. Klidně využijte i mušle přivezené z dovolené a nalepte je na věnec z holých větviček či chvojí. Stejně tak můžete ke zdobení využít zajímavě tvarované těstoviny, a to jak v přírodní smetanové barvě tak třeba nastříkané zlatým sprejem. Zdobné jsou i malé chilli papričky.

Někdy je trochu problém, jak adventní věnec připevnit na dveře: zatloukání nějakého hřebíčku je necitelné – jednak by pak hřebík po celý rok „strašil“ na dveřích, ale předevších bychom tím dveře zničili. Osvědčilo připevnit věnec na velcro pásky – suché zipy. Jeden díl zipu několika stehy opravdu pevnou nití přišijeme na spodní část vrchní části věnce. Jde to snadno, jehlu vlastně provlékáme mezi větvičkami (osvědčila se zahnutá sedlářská jehla). Druhou polovinu přilepíme lepidlem typu chemopren (natřeme pásku o dveře, necháme zaschnout, pak přitiskneme). Tato lepidla mají výhodu, je můžeme snadno smýt z povrchu, až dekoraci sundáme a velcro pásku odtrhneme (toluenem, benzínovým čističem).
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu