Kliky a kování jako bytový doplněk

 Interier 
11. listopadu 2015 23:26 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro dokonalý vzhled našich dveří je důležíté dát pozornost na výběr kliky a kování. Wikimedia Commons/Ammodramus
V dnešní době se hodně mluví o bytových doplňcích jako součástí interiéru. Například u dveří a oken je důležitým prvkem kování. Kování se rozlišuje podle použitého materiálu. Dveřní a nábytkové kování může významnou mírou ovlivnit vzhled nejen dveří, ale i celého interiéru, pokud se vhodně zkombinuje s ostatními doplňky.

Ve většině firem vám zpracují tvar i velikost kování dveří přesně podle vašich představ. U vchodových dveří je výběr kliky ke dveřím jednoznačně nejdůležitější. V současnosti se můžeme rozhodovat mezi několika nabízenými druhy. Jedním z nejhorších výběrů dveřních klik jsou kliky plastové, které jsou jednak zastaralé a nedoporučují se kvůli slabému zabezpečení. Plastové kliky jsou nevzhledné a špatně se udrží. Velice doporučovaným kováním dveří jsou kliky železné, na jedné straně s koulí pro bezpečnost a na druhé straně s dobře padnoucí klikou do ruky. Cena tohoto kování dveří je vzhledem ke kvalitě materiálů velmi nízká.

Ačkoli jsou kliky jednoduchým a lehce přehlédnutelným doplňkem bydlení, můžou mít překvapivě velký vliv na celkový dojem bydlení. Moderní bydlení znamená sladit i ty nejmenší detaily, jako jsou právě kliky u dveří nebo spojovací lišty. Doporučuje se jednou týdně všechny kliky v domě očistit octovou vodou. Zašlé a nemoderní kliky mohou na hosty působit nevzhledně, téměř jako bychom neměli dostatečně uklizeno. Pokud máte doma malé děti, přemýšlejte o výměně klik za materiál lehce omyvatelný a navržen tak, aby menší děti neměli problém na kliku dosáhnout.

Je možné si vybrat mezi kováním rozetovým a štítovým. Každé z nich má „něco do sebe“. Rozetové kování nabízí poměrně moderní řešení dveřní kliky, kdy je otvor pro klíč oddělen od otvoru pro kliku. V současné době je tento typ kování oblíben zejména proto, že nabízí více možností v otázce designu. Ani instalace tohoto kování není náročná. Protilehlé díly rozet se k sobě jednoduše přišroubují. Vybírejte pouze rozetové dveřní kování s tímto systémem – v praxi se mu říká FIX-IN.

Štítové kování představuje oblíbenou klasiku. Oproti rozetovému kování je v případě kování štítového nutné pečlivě změřit rozteč – vzdálenost mezi otvorem pro klíč a otvorem pro kliku. Na našem trhu najdete štítová kování o třech možných roztečích – 72, 90 a 92 mm. Pomocí dvou vrutů je štítové kování instalováno přímo do dveří.

Klika nebo koule? To může být zajímavá otázka. Provedení klika/koule je poměrně častým řešením u vchodových dveří, kde jen zaklapnuté dveře mající zvenčí kouli působí jako provizorní zabezpečení dveří, když jsme doma nebo pracujeme na zahradě, ne ovšem, když opouštíme dům. U dveří v bytě, a u všech dveří s častější frekvencí otevírání je vhodné vsadit na provedení klika/klika. Nebo můžeme volit kouli na dveře z obou stran.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech