Kliky a kování jako bytový doplněk

 Interier 
11. listopadu 2015 23:26 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro dokonalý vzhled našich dveří je důležíté dát pozornost na výběr kliky a kování. Wikimedia Commons/Ammodramus
V dnešní době se hodně mluví o bytových doplňcích jako součástí interiéru. Například u dveří a oken je důležitým prvkem kování. Kování se rozlišuje podle použitého materiálu. Dveřní a nábytkové kování může významnou mírou ovlivnit vzhled nejen dveří, ale i celého interiéru, pokud se vhodně zkombinuje s ostatními doplňky.

Ve většině firem vám zpracují tvar i velikost kování dveří přesně podle vašich představ. U vchodových dveří je výběr kliky ke dveřím jednoznačně nejdůležitější. V současnosti se můžeme rozhodovat mezi několika nabízenými druhy. Jedním z nejhorších výběrů dveřních klik jsou kliky plastové, které jsou jednak zastaralé a nedoporučují se kvůli slabému zabezpečení. Plastové kliky jsou nevzhledné a špatně se udrží. Velice doporučovaným kováním dveří jsou kliky železné, na jedné straně s koulí pro bezpečnost a na druhé straně s dobře padnoucí klikou do ruky. Cena tohoto kování dveří je vzhledem ke kvalitě materiálů velmi nízká.

Ačkoli jsou kliky jednoduchým a lehce přehlédnutelným doplňkem bydlení, můžou mít překvapivě velký vliv na celkový dojem bydlení. Moderní bydlení znamená sladit i ty nejmenší detaily, jako jsou právě kliky u dveří nebo spojovací lišty. Doporučuje se jednou týdně všechny kliky v domě očistit octovou vodou. Zašlé a nemoderní kliky mohou na hosty působit nevzhledně, téměř jako bychom neměli dostatečně uklizeno. Pokud máte doma malé děti, přemýšlejte o výměně klik za materiál lehce omyvatelný a navržen tak, aby menší děti neměli problém na kliku dosáhnout.

Je možné si vybrat mezi kováním rozetovým a štítovým. Každé z nich má „něco do sebe“. Rozetové kování nabízí poměrně moderní řešení dveřní kliky, kdy je otvor pro klíč oddělen od otvoru pro kliku. V současné době je tento typ kování oblíben zejména proto, že nabízí více možností v otázce designu. Ani instalace tohoto kování není náročná. Protilehlé díly rozet se k sobě jednoduše přišroubují. Vybírejte pouze rozetové dveřní kování s tímto systémem – v praxi se mu říká FIX-IN.

Štítové kování představuje oblíbenou klasiku. Oproti rozetovému kování je v případě kování štítového nutné pečlivě změřit rozteč – vzdálenost mezi otvorem pro klíč a otvorem pro kliku. Na našem trhu najdete štítová kování o třech možných roztečích – 72, 90 a 92 mm. Pomocí dvou vrutů je štítové kování instalováno přímo do dveří.

Klika nebo koule? To může být zajímavá otázka. Provedení klika/koule je poměrně častým řešením u vchodových dveří, kde jen zaklapnuté dveře mající zvenčí kouli působí jako provizorní zabezpečení dveří, když jsme doma nebo pracujeme na zahradě, ne ovšem, když opouštíme dům. U dveří v bytě, a u všech dveří s častější frekvencí otevírání je vhodné vsadit na provedení klika/klika. Nebo můžeme volit kouli na dveře z obou stran.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...