Spadené listí zaplavuje zahrady. Zbavte se ho!

 Exterier 
12. října 2015 19:22 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zahradní vysavač se hodí pro každý pozemek, kde je potřeba uklízet listí.  Wikimedia Commons/cs:ŠJů
Sotva jsme dosekaly trávu a zpracovaly úrodu ze záhonků, je tady podzim. Místo kochání se kytičkami nás čekají opět hrábě a odstraňování spadaného listí. Co s ním?

Hrábě jsou základ

Nejvhodnějším nástrojem na hrabání listí stále zůstávají švédské hrábě. Dají se pořídit lehké plastové nebo kovové, které jsou sice těžší do ruky, zato však bytelnější. Stále častěji je na veřejných prostranstvích i v zahradách slyšet vysavače a foukače listí.

Jak vlastně zahradní vysavače fungují?

Podobně jako ty domácí. Na hřídeli hnacího motoru je upevněno ventilátorové kolo vyrobené z termoplastického materiálu nebo z hliníku. Speciální tvar lopatek umožňuje vytvořit při otáčkách velmi účinný podtlak, který si poradí i s mokrým listím. Kolo zároveň funguje jako drtička zmenšující objem nasávaného listí na méně jak třetinu objemu původního.

Většina vysavačů se sběracím vakem dokáže fungovat také jako motorový fukar. Po odmontování tohoto vaku, demontáži nasávací hubice a nasazení speciální foukací trysky máme k dispozici výkonné zařízení pro sklizení listí na hromádky nebo vyfoukávání listů ze špatně přístupných míst – z okapů a různých zákoutí v zahradě.

Elektrické zahradní vysavače

U elektrické verze zajišťuje pohon ventilátoru výkonný elektrický motor pracující s napětím 230 V.

Při výběru je důležitým parametrem výkon motoru, jenž by neměl být menší než 2 kW. Slabší provedení obstojí jen na menších zahrádkách, protože na větších pozemcích s velkým množstvím spadaného listí se přístroj rychle unaví a zkrátí si životnost.

Při prohlídce sortimentu zahradních vysavačů či fukarů se přesvědčíme, zda lze kryt motoru snadno demontovat pro případ nutných oprav (výměna uhlíků motoru, čištění apod.). Některé stroje tuto možnost nemají a tudíž jsou při poruše hnací jednotky neopravitelné.

Motorové zahradní vysavače

Motorové verze jsou konstrukčně složitější. Pohon bývá zajištěn malými spalovacími motory, buď dvoudobými, nebo čtyřdobými.

Typ s dvoudobým motorem je jednodušší, má větší mechanickou účinnost, velký rozsah využitelných otáček, ale také vyšší spotřebu. Mazání je zajišťováno směsí benzinu a oleje. A zde je kámen úrazu – řada uživatelů nedokáže směs správně namíchat. Buď přidají oleje do benzinu hodně, což způsobí zanešení spalovací komory, zapalovací svíčky a výfukového systému, nebo oleje použijí málo a motor se zadře.

Oproti dvoudobým spočívá hlavní výhoda čtyřdobých motorů v nižší hlučnosti, menší spotřebě a také pro ně nemusíme složitě míchat směs – benzin a olej jsou od sebe odděleny. Mazání je nucené, tedy rozstřikovacím nebo uzavřeným systémem s olejovým čerpadlem, a mazací olej je umístěn ve spodní části motorové skříně.

Co a kam se spadaným listím

Listí coby měkká hřejivá přikrývka

Pro choulostivé a zároveň křehké rostlinky (například skalničky) představuje především listí ideální pokrývku, poskytující ochranu před nelítostnými holomrazy.

Je tenké a lehké, a když ho na rostliny přihrnete v dostatečně vysoké vrstvě, bude díky vzduchu, který zaplní mezery mezi jednotlivými listy, fungovat podobně jako přikrývka z dutých vláken. A co je důležité, neponičí rostliny. Aby vám listí nerozfoukal nezbedný vítr, stačí přes nahrnutou kupku přeložit dostatečně velkou větev z jehličnanu.

Kompostujme!

Shrabané listí se v kompostu lépe a rychleji rozloží, pokud si současně naplánujeme sekání zahrady. Listí a posekanou trávu v kompostu promícháme. Listí z ořechu (bohužel jej bývá hodně) ale vynecháme, do kompostu je nedáváme. Dlouho se totiž rozkládá.

Náš tip: Úkryt pro ježky

Na podzim nejenže padá spousta listí, ale často přibude ještě odpad po řezu stromů a keřů. Využijte materiál, který máte k dispozici, a udělejte z něj zimní skrýš pro ježky. Nejprve vztyčte pevnou základní konstrukci ze silnějších větví, která by měla připomínat stan. Na ni navršte listí a navrch položte ještě pár větví, které nedovolí, aby vrstvu listí odnesl vítr. Pro ježčí úkryt zvolte nerušené a před rozmary počasí pokud možno chráněné místo, třeba pod nějakým neopadavým keřem. Během října a listopadu se ježci připravují na zimování. Ukládají se, když teplota klesne pod –5 stupňů Celsia.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod