Pomalu je čas přemýšlet nad výměnou peřiny za zimní

Spánek je důležitý a dokonce nevhodně zvolená peřina způsobuje přerušované spaní.
 Interier 
18. září 2015 17:50 / Wikimedia Commons/Wikicanadashawn
  0   0
Zima se blíží mílovými kroky a s jejím brzkým příchodem nastává nejvyšší čas začít pomýšlet jak na obměnu šatníku, tak na obměnu peřin. Jaké peřiny bychom si měli na zimu pořídit, aby nám nebyla zima ani velké horko? Přinášíme vám přehled těch nejvhodnějších materiálů, z kterých jsou peřiny vyrobeny.

Pocit tepla ovlivňuje tloušťka peřiny


Pohodlí během spánku ovlivňuje nejen to, jaký druh povlečení zvolíme, ale také samotná tloušťka peřiny. Zde platí, že letní peřina má být tenčí a vzdušnější tak, aby během noci nedocházelo k přehřátí těla.

S blížící se zimou byste měli zvážit výměnu svých peřin, vždyť spánek je důležitý. Jestli se chcete v zimě dobře vyspat, neměla by vám být zima pod tenkými letními přikrývkami a naopak ani teplo pod tlustými zimními peřinami. Zima i horko vedou buď k nevyspání, nebo k velmi nekvalitnímu spánku plného převalování. Když se dostatečně nevyspíte, negativně tak ovlivníte svůj imunitní systém.

Proto je důležité zařídit si co nejkvalitnější spánek, zvláště v zimním nebo letním období, která nejvíce ovlivňují kvalitu našeho spánku. Pojďme se tedy pobavit o tom, který typ peřin je pro zimní období tím nejvhodnějším.

Peřina od slova peří


Slovo peřina je jednoznačně odvozeno od slova peří. A to proto, že dříve se peřiny vyráběly pouze z peří. Pamatujete si tu velkou naducanou duchnu, kterou měla babička s dědou, nebo kterou jste vídávali v pohádkách? I v dnešní době dutých vláken na trhu seženete péřovou peřinu. Dokonce do dnešní doby existují čistírny péřových peřin, které jezdí z místa na místo a poskytují službu čištění peří.

Pokud se rozhodnete ke koupi péřové peřiny, měli byste si ověřit, zdali je peřina vyrobená z certifikovaného peří, a to kvůli praní a sterilizaci. Pokud si nepotrpíte na velké horko, zaměřte se na množství peří v peřině. Neboť čím více peří v peřině je, tím je peřina teplejší a hřejivější. Největší pozor by si měli dát alergici.

Pokud se však pro koupi péřové peřiny rozhodnete, pak volte tu nejkvalitnější, kterou je peřina plněná stoprocentním prachovým peřím. U péřové peřiny si při její koupi prověřte hlavně pevnost švů a nepropustnost.

Ideální údržba umělých vláken


Moderním a oblíbeným druhem přikrývek jsou peřiny z umělého vlákna. Cena umělého vlákna je navíc dokonce nižší než cena péřových peřin. Duté vlákno se přizpůsobuje tělu a je oproti péřovým peřinám odolné vůči slehnutí. Navíc je velmi lehké, pod peřinou se vám dobře spí, neboť vás nic nezatěžuje a i tenká vrstva vás skvěle zahřeje.

Navíc duté vlákno je vhodné i pro alergiky, existují speciální přikrývky s antialergenní úpravou.

Hřejivá ovčí vlna


Posledním typem peřiny, která se vám bude v zimě hodit, je peřina z ovčí vlny. Ovčí vlna má vysokou hřejivost. Z druhé strany u ní bohužel najdeme mnoho nevýhod. Například se jí dozajista musí vyhnout alergici, kterým vadí zvířecí srst a roztoči. Deka z ovčí vlny se navíc velmi těžce udržuje a její čištění je oproti péřovým peřinám velmi drahé. Z druhé strany ovčí vlna velmi pozitivně působí na pokožku.

Vhodné materiály povlečení


Léto:


Satén

Len

Mikrovlákno

Zima:


Bavlna

Krep

Flanel
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu