Jak ušetřit vodu na zahrádce v suchých, letních měsících

 Exterier 
27. srpna 2015 17:27 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Šetřit vodou se dá i bez investic. Wikimedia Commons/Srl
Letošní horké léto zahrádkáře příliš netěší. Nejen kvůli spoustě tropických dnů s teplotou nad 30 stupňů, ale i kvůli tomu, že je nejsušší za posledních 12 let. Ve studnách je voda jen na dně, někde se dokonce už ani nesmí zalévat z obecního vodovodu, jinde obce vodu zdražují. Jenže zahrada vodu potřebuje. Poradíme vám proto pár triků, které vašim rostlinám pomohou přežít a vám ušetří peníze.

Podružný vodoměr

Jednoduché a účinné opatření. Necháte si namontovat druhý vodoměr, který bude pouze pro zahradní účely. Ušetříte na stočném, které se v tomto případě neplatí.

Jedinou podmínkou je, že vypotřebujete alespoň 30 kubíků za rok. Kdo má zavlažování, napouští bazén nebo myje auto, jistě ho využije v plném rozsahu. A když na požadovaný odběr nedosáhnete, nic se neděje, jen doplatíte i stočné.

Nachytejte si dešťovou vodu

Výhody dešťové vody jsou nesporné. Její složení je pro rostliny vhodnější než voda ze studně, jenž obsahuje příliš minerálů a ty postupně půdu zahrádky zasolují. Navíc jde o vodu zadarmo. Jedinou nevýhodou je její schraňování v sudech apod.

Záhony dobře prokypřete

V létě jsou naše záhony často pokryté ztvrdlou krustou vyschlé zeminy, která jen těžko absorbuje jakoukoliv vláhu. Voda pak zůstává na povrchu a rychle se odpařuje místo toho, aby se dostala ke kořenům. Vyhlédněte si proto některý z chladnějších dnů, vezměte do ruky motyku nebo jiné vhodné zahradní náčiní a půdu – především kolem rostlin – prokypřete. Veškerá vláha – tedy nejen ze zalévání, ale třeba i ta, kterou přinesou krátký letní deštík nebo ranní rosa – se pak dostane tam, kde je jí skutečně třeba. Nezapomeňte ani na půdu kolem ovocných stromů a keřů.

Fígl s motykou

Během období sucha se půda zcela udusá, z té se snadněji odpařuje tolik vzácná voda. Nejlepší je, když si vezmete motyku a proškrábnete horní vrstvu, vodu u kořenů udržíte snáz. Takto připravený povrch bude schopný lépe přijímat i sebemenší srážky či rosu.

Nakupte mulčovací kůru

Možná si teď řeknete: proč bychom měli utrácet za mulčovací kůru? Ta však nemá jen dekorativní funkci. Mulč nejen značně omezí růst nechtěného plevele, protože se k němu nedostane světlo, ale současně i ochrání povrch záhonů před nadměrným vypařováním vody z půdy. Obojí znamená pro každého zahrádkáře významné ušetření času, práce, ale i peněz za vodu.

Zalévat každý den není třeba

Když jednou za čas zahradu pořádně prolijete, bude to pro ni lepší, než ji denně jen lehce pokropit. Tak se bude moci voda dostat do velké hloubky, kde si ji kořeny postupně odčerpají. Ve vedrech nepolévejte rostliny z vrchu, mohou na listech vznikat různé plísně a choroby.

Vždy vyberte čas, kdy slunce zapadá, a zalévejte pořádně ke kořenům. Nezapomínejte druhý den půdu trošku narušit motyčkou nebo vidlemi, tak se vláha udrží mnohem déle.

Zastínění rostlin

Dalším účinným způsobem, jak zabránit nadbytečnému odpařování vody, je zastínění rostlin. Nejlepší je využít na to přírodní materiály. Použít tedy můžete například rákosové rohože nebo slabou jutu, které nad rostlinami natáhnete jako plachtu.

Čerpejte vodu z okolí

Máte ve svém blízkém okolí potok či řeku? Využijte toho a čerpejte vodu z tohoto přírodního zdroje. Vodní zákon udílí pouze povinnost nahlášení v případě použití technického zařízení (čerpadla).
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky