Schody na půdu a jejich montáž

 Interier 
09. srpna 2015 07:54 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Prostoru pod střechou bývá věnováno málo pozornosti Internet
Je škoda nevyužít půdu, na kterou se může odstěhovat veškeré haraburdí z bytu. Krabice od přístrojů, nepoužívané hračky, sezonní oblečení nebo lyže či stará kola.

Situaci nám ulehčuje fakt, že takové půdní schůdky jsou k dostání už hotové včetně příklopu. Provedení je různé a cena poměrně dostupná. Protože se v podstatě jedná o skládačku, vestavbu zvládneme sami. Chce to jen pečlivost. Pokud ale chceme dosavadní umístění vstupu na půdu z nějakého důvodu změnit, musíme dát pozor abychom nezasahovali do trámové nosné konstrukce. Pokud musíme, bude dobré poradit se s odborníkem na statiku nebo s architektem.

Typy zásuvných schůdků

Výhodou zásuvných schůdků je, že tam, kde je půda méně frekventovaná, slouží jen když jsou potřeba, čili průběžně nepřekážejí. Rozdělujeme je na několik typů, z nichž základní jsou tři. Jsou to tedy zásuvné schůdky nůžkové, které se skládají dohromady jako harmonika, posuvné, u nichž se jednotlivé díly vysunují přes sebe, a sklápěcí, jejichž díly jsou pospojovány kloubovými závěsy, takže při skládání má jejich vzájemné postavení tvar písmene Z. Nůžkové schůdky jsou výhradně z kovu, zatímco posuvné a sklápěcí se dělají také ze dřeva.

Nůžkové schůdky

Ze všech tří typů jsou nůžkové schůdky nejnáročnější, pokud jde o konstrukci, což však na druhé straně vyvažuje fakt, že se nejsnadněji obsluhují. Po otevření příklopu je roztáhneme jediným pohybem ruky a ihned je pevně a spolehlivě postavíme. Je v nich totiž použit systém pružin, který významně zmenšuje nutně vynakládanou sílu na jejich použití. Některé typy jdou ještě dál a výrobce je vybavil elektrickým pohonem, takže k jejich rozložení stačí stisknout patřičný čudlík.

Posuvné schůdky

Podle výšky patra a předpokládaného prostoru pro složené schůdky který je na půdě můžeme použít posuvné schůdky se dvěma nebo třemi díly. Na délce stropního příklopu záleží, jak velké mohou ty schůdky ve složeném stavu být: těžiště složených schůdků by mělo být jen o něco málo dál, než je bod, kolem něhož se složené schůdky při zasouvání otáčejí. Díky použití zvláštního kování jsou schůdky tohoto typu i ve vysunutém stavu velmi stabilní a poskytují nezpochybnitelný pocit jistoty.

Sklápěcí schůdky

Typ sklápěcích schůdků nabízí nejméně složitou konstrukci. Seřizovací pružiny usnadňují postavení a zasunutí. U tohoto mechanického řešení lze navíc schůdky vytáhnout a zasunout bez vynaložení velké síly.

Krok za krokem montáž stahovacích schodů

1. Přestože schody jako takové nejsou příliš těžké, k montáži přizvěte pomocníka. Budete potřebovat druhý pár rukou, který pomůže při usazování schodů.

Do rámu zasaďte závěsná oka, která slouží pro zavěšení schodiště při zvedání. Po vlastní montáži se oka odstraní.

2. Ještě předtím, než celou konstrukci schodů zvednete do připraveného prostoru ve stropu, je potřeba připevnit na hranách korpusu kotevní šrouby. V již usazeném stavu schodů byste se k těmto plochám obtížně dostávali.

V této fázi musí osoba v horním podlaží vytáhnout konstrukci schodiště pomocí uchycení na závěsná oka do půdního prostoru. Druhá osoba pak ve spodním patře kontroluje správné dosazení do otvoru

3. Po usazení do připraveného otvoru se z hran korpusu odstraní kotevní šrouby z úchytů a pomocná závěsná oka. Otvory, které po těchto pomocných prvcích zůstávají, se zakryjí záslepkami. O to, aby celá schodišťová konstrukce držela v montážním otvoru přesně na svém místě tak, jak má, se postarají příčné nosníky.

Aby schody mohly bez výhrad plnit svoji úlohu, je třeba mezeru mezi stavebním otvorem, do kterého se celá konstrukce zasazuje, a vlastním schodištěm vyplnit montážní protipožární pěnou. Ta kromě izolace a fixace zajistí žebříkovému schodišti i požární odolnost.

4. Aby schody splňovaly i tepelně-izolační účel, je třeba osadit zateplovací límec. Ten zároveň mechanicky uzavře montážní meziprostor. Na samotný korpus schodiště se nakonec nasadí finální dřevěný rám s horním víkem, který se uchytí do OSB rámu pomocí šroubů. Panty musí být na opačné straně než třmen uchycení pružin, díky kterým se víko otvírá.

5. Táhla připevněná k hornímu víku zajistí, že se při otvírání spodního víka půdních schodů souběžně otevře i víko horní. Kvůli bezpečnosti nezapomeňte namontovat k horní boční části dřevěného rámu zábradlí.

6. V dalším kroku je třeba zajistit rovnoběžnost horní plochy nášlapů s podlahou. Aby jednotlivé schody byly souběžné s podlahou, spodní víko se doladí pomocí regulačních šroubů. Výšková regulace je možná i pomocí spodních nožiček. Na ty si dejte pozor už při koupi. Měly by být z měkkého materiálu, aby se při vystupování do podkroví nepoškrábala podlaha.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda