Vybíráte garážová vrata? Poradíme Vám.

 Exterier 
19. srpna 2015 22:39 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Spořivost a skromnost není při výběru garážových vrat na místě.  Wikimedia Commons/Andreas -horn- Hornig
Garážová vrata jsou s ohledem na plochu, kterou na fasádě rodinného domu zaujímají, výrazným estetickým prvkem. Aby nepůsobila jako pěst na oko, je důležité vybrat po­vrch, který bude ladit se vstupními dveřmi, okny, plotem i s odstínem fasády. Stejně dů­ležité je ale to, co na první pohled nevidíme: pevnost, odolnost a spolehlivost. Zda vrata budou tato kritéria splňovat, závisí na správné volbě kvalitního výrobku.

Průzkum trhu, aneb dodavatel garážových vrat

Výrobou, prodejem a montáží se zabývá řada firem. Některé se soustředí na vlastní výrobu, disponují vlastními výrobními linkami a jsou schopny vyrobit garážová vrata na míru. Jiné v oblasti garážových vrat figurují jen jako distributoři. Pokud vám můžeme doporučit, vyberte si spíše společnost, která vám nabídne řešení ušité dle vašich požadavků. Vyjde vás navíc i cenově výhodněji. Při výběru dodavatelské firmy požádejte o nabídky a předběžnou kalkulaci.

Z čeho můžete vybírat?

Sekční garážová vrata – sestávají ze sekcí, ty za pomocí pružin zajíždějí po vodících kolejnicích pod strop garáže. Díky bezpečnostním zámkům se nemusíte bát poranění, vrata jsou zateplena a jejich součástí mohou být například vstupní dveře. Spolehlivost, kvalita, tichý chod. Posuvná garážová vrata – svislé panely zajíždí podél vnitřní stěny garáže. Když potřebujete s kolem nebo kočárkem projít do garáže, stačí vrata otevřít jen z části – a to je nespornou výhodou. Panely jsou méně namáhány, dveře proto mají dlouhou životnost a dobré tepelně izolační vlastnosti.

Rolovací garážová vrata - využijete tam, kde nemáte místo nazbyt. Jednoduchá montáž i do stávajících garáží. Pružina proti pádu zajistí bezpečnost, rozmístění hliníkových, v jiném případě ocelových lamel je nad sebou. Pohyb zajišťuje pružina nebo elektrický pohon. Jednoduchá, bezporuchová, chod se sníženou hlučností.

Výklopná vrata - jsou téměř tichá a zabírají pouze místo pod stropem, takže máme k dispozici celý prostor garáže. Vratové křídlo se pod strop vyklápí pákovým mechanismem, vodicími kolejnicemi pod stropem a vyvažovacími pružinami.

Dvoukřídlá garážová vrata - základem křídlových vrat jsou bytelná a bezpečná konstrukce. Křídlová vrata nejsou hlučná a v garáži nezabírají žádný prostor. Vrata lze pomocí speciálního nástavce ovládat pohonem na dálkové ovládání. Křídlová vrata se vyrábějí na zakázku přesně na míru.

Vzhled je také důležitý

Chceme-li jednobarevná garážová vrata, lze vybírat z barev vzorníku RAL. Vrata ale mohou být provedena i v dekoru dřeva (zlatý dub, ořech) a mořené do různých odstínů.

Strukturu vnějšího plechu povrchu vrat tvoří tzv. prolis, sotva znatelný jemný nebo hrubý, který člení plochu vrat podélnými drážkami mezi spoji.

Můžeme zvolit klasickou kazetu, která imituje vrata ze dřeva. Lamely vytvořené podélnými drážkami připomínají zase vrata z prken. Moderní je mikrodrážka, která připomíná valchu na praní.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná