Osvětlení v koupelně

Svítidla v koupelně musí být bezpečná a musí vytvořit dostatek světla, protože intenzivní osvětlení koupelny Vám pomůže začít den s větším elánem.
 Interier 
11. srpna 2015 14:35 / Wikimedia Commons/W.baermann
  0   0
Správnou náladu kromě vybavení a vytápění koupelny navodí i vhodný výběr a celkové rozvržení osvětlení. Svítidla by měla být vybrána a rozmístěna tak, aby vhodně doplnila celkový design a zároveň dovolila koupelnu zcela prosvítit nebo naopak zanechat v místnosti intimní atmosféru.

Dostatek světla v koupelně je v podstatě nutností, abychom se mohli správně postarat o pleť, nanést make-up a hladce oholit. Na koupelnové osvětlení jsou však kladeny ještě větší nároky než-li je správné umístění a dostatečná intenzita světla. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti vzduchu v této místnosti je třeba myslet také na zvolený materiál a na bezpečnost.

Bezpečnost na prvním místě
Při volbě koupelnového osvětlení se doporučuje vybírat kvalitní materiály, která odolají i zvýšení vlhkosti. Vhodné je například sklo, chrom, plast a nerezové materiály. Svítidla, která se rozhodnete umístit do koupelny, by navíc měla splňovat bezpečností normy. Proto vybírejte taková, na nichž je skutečně napsáno, že jsou určena pro použití v koupelnách.

Bezpečná svítidla by měla být dostatečně izolovaná, a tudíž i dobře chráněná při polití vodou. Koupelnové osvětlení si žádá také volbu kvalitnější (třeba halogenové) žárovky.

Jak osvětlení správně rozmístit
Každá koupelna by měla mít jedno centrální světlo, které lze využívat zároveň s dalšími doplňkovými nástěnnými, umyvadlovými nebo bodovými světly. Centrální světlo by mělo být dostatečně intenzivní a především schopné osvětlit celou koupelnu. Lokální světlo se pak doporučuje umístit nad zrcadlem a případně také v blízkosti umyvadla – nejlépe po obou jeho stranách ve výšce očí. Toto světlo by nemělo být příliš oslňující. Do podkrovních koupelen jsou pak vhodná také bodová světla vpuštěná do zkosené střechy.

Světlo pro tu správnou atmosféru
Vzhledem k tomu, že koupelna neslouží pouze k fyzické očistě, ale také k relaxaci, je vhodné zvolit ještě další druh osvětlení, které navodí správnou odpočinkovou atmosféru. Takové světlo by mělo být spíše tlumeného a lokálního charakteru. K tomu účelu dobře poslouží výklopná bodová světla s možností nastavení směru záření, hodí se také speciální voděodolné osvětlení přímo zabudované do vany a nebo vyrobené z LED diod a zapuštěné v těsné blízkosti vany.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Než si vybudujete své vlastní jezírko, je třeba si dobře promyslet jeho umístění

Zavřít reklamu