Posuvné a kapesní dveře hlásí návrat. Mají historii a navíc jsou praktické

 Interier 
11. září 2021 10:00 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jedná se o návrat praktického designu Depositphotos
Posuvné či kapesní dveře oddělují jednotlivé pokoje a zároveň prakticky zmizí, když je otevřete. Vynalezeny byly dokonce už během viktoriánské éry, ale v posledních desetiletích je designéři ignorovali. Teď jdou ale znovu do módy.

Pokud máte dům a bojujete s místem, pak je začlenění posuvných nebo kapesních dveří doslova výhrou. Tyto oddělovače místností, ať už jde o klasické posuvné dveře nebo ty, které tzv. po otevření zmizí do své kapsy, opravdu ušetří spoustu místa. Vlastně ušetří přesně tolik místa, které vám zabírají otevřené klasické dveře, což může být klidně nějaký ten čtvereční metr.

Praktické a designové

Posuvné i kapesní dveře jsou tedy nejen praktické, ale jsou také významným designovým prvkem. Zavřené vypadají nádherně a po otevření nezabírají místo. Navíc dokáží v případě potřeby propojit dva různé prostory. Nikde totiž nepřekážejí.

Díky technologickému pokroku jsou ty současné posuvné a kapesní dveře velmi tiché a manipulace s nimi je jednoduchá.

Kapesní a posuvné dveře se začaly používat ve Spojených státech a Anglii v padesátých letech 19. století nebo-li ve viktoriánské éře, vrcholu své popularity ale dosáhly až v 80. letech 19. století. Tehdy tyto dveře umožňovaly průchod mezi salonem a jídelnou a poté uzavřely místnosti pro intimnější setkání v každém prostoru na různých místech během večera. Ještě větší boom zažily v padesátých letech minulého století v poválečných bytových domech, ve kterých byly menší místnosti a tento typ dveří tedy především šetřil prostorem.

Inovovaný comeback

Díky technologickému pokroku pokročila i mechanika kapesních dveří. Technická vylepšení pomohla designérům využít výhod tzv. mizejících dveří. A nyní se to hodí víc, než kdy jindy, protože prostory v bytech či domech se znovu zmenšují a navíc je trend propojených prostor dávno pryč.

Moderní technologie umožňuje, že nejen mechanika dveří je lepší. Jsou také vyráběny z mnohem lehčího materiálu, což usnadňuje jejich ovládání. A tak se posuvné a kapesní dveře rychle vrací do bytového designu. Jsou nejen praktické, ale jejich různé designy vlastně dokáží každý byt či dům pozvednout. Dále čtěte: Dočasné tapety jsou skvělý vynález. Snadno s nimi změníte interiér během chvíle.

Zdroj: Martha Stewart.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu