Jak přesadit kaktus. Jde to i bez rukavic

Menší kaktusy stačí přesadit jednou za rok, větší jednou za dva až tři roky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
30. srpna 2021 09:29 / Pixabay
  0   0
Kaktusy jsou nejenom krásné, ale především nenáročné na údržbu. Ale čas od času se nevyhnete jejich přesazení. Víte, jak na to?

Říká se, že kdo je líný a nemá čas starat se o pokojovky, měl by si pořídit kaktus. Ale není pravda, že by tito pichlaví krasavci neměli také své nároky. Především potřebují pravidelné přesazování. Ideální je časné jaro nebo zase pozdní léto – tedy doba stagnace jejich růstu. Poradíme vám, jak přesazovat kaktusy i bez rukavic.

Kdy přesadit 

K úplně prvnímu přesazování byste měli přistoupit už ve chvíli, kdy si kaktus přinesete domů z obchodu. Poté přesazujte vždy, kdy kaktus ve stávající zemině neprospívá, zemina zůstává stále vlhká, kořeny prorůstají nádobou, která se různě deformuje. Mladé kaktusy pak stačí přesazovat jednou za rok, větší a starší kusy stačí jednou za dva až tři roky.

Na sklonku léta 

Ideální doba k přesazování je brzy na jaře a nebo právě nyní, v době pozdního léta. Pokud je však rostlina napadena chorobou, s přesazováním počkejte.

Potřebujete

  • keramzit (štěrk, hrubý písek)
  • kvalitní substrát na kaktusy
  • sázecí lopatku
  • pracovní rukavice
  • nový květináč
  • ostrý nůž nebo nůžky

Postup

Navlékněte si rukavice. Pomocí nože objeďte vnitřní okraje květináče. Aby se ještě lépe uvolnil, zasuňte do odvodňovacího otvoru tužku nebo jinou tyčinku a rostlinu nadzvedněte a vyjmětě (pomoci si můžete i grilovacími kleštěmi). Kořeny a spodní část těla očistěte od starého substrátu. Buďte opatrní, abyste rostlině nepřetrhali příliš mnoho kořenů, jinak by vám mohla odumřít. Poté zkontrolujte, zda jsou kořínky zdravé a bez škůdců. Mrtvé nebo nemocné kořeny odstraňte. Kaktus poté zasaďte do nového substrátu. Ten můžete koupit již hotový, anebo si smíchejte zahradní substrát s pískem v poměru 1 : 1. Kaktus vložte do květináče tak, aby kořeny splývaly rovně dolů a nebyly pokroucené. Snažte se také, aby byl ve stejné hloubce jako v původní nádobě. S tím vám pomůže keramzit, který nasypete na dno květináče. Kaktus opatrně přidržujte a pomalu dosypejte suchý substrát. 

U velkých rostlin pracujte ve dvou

Máte-li doma starší a větší rostliny, pravděpodobně budete při přesazování potřebovat pomoc druhé osoby. Jedna bude přidržovat kaktus a druhá ji bude zahrnovat zeminou. Tu dávejte zhruba centimetr pod okraj květináče. Po přesazení nechejte rostlinu v teple a v suchu, aby se drobná poranění na kořenech, která při přesazování vzniknou, zahojila. Kaktus hned po přesazení rozhodně nezalévejte. Počkejte s tím klidně i měsíc, do doby, než se mu objeví nové ostny. Poté obnovte zálivku i veškerou péči. A pokud budete dodržovat následující kroky, můžete se také těšit i na květy. Jaké to jsou, jsme psali zde.

Když nemáte rukavice

Pichláče můžete poměrně snadno přesadit i ve chvíli, kdy nemáte po ruce rukavice. Stačí vám k tomu pruh tvrdšího papíru či složené noviny. Ty omotáte kolem kaktusu a díky tomu jej můžete uchopit a držet během celého procesu přesazování, aniž byste se při tomto manévru poranili. Stejně tak můžete použít i houbičku na mytí nádobí. Stači ji nastřihnout a obalit jí kaktus.

Zdroj: www.thespruce.com, plantinterrarium.com.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Zavřít reklamu