Jak se zbavit plísně z oblečení. Existuje pár triků, díky kterým můžete vaše oblíbené kousky zachránit

 Tipy a inspirace 
09. září 2021 09:10 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Plísně se mohou objevit kdekoliv Pixabay
Plísním se nelze vyhnout nikde. A to ani na oblečení. Jak vaše oblíbené kousky ještě zachránit? Existuje pár triků.

Plísním se velmi dobře daří ve vlhkém a nevětraném prostředí. A netýká se to jenom chat, ale i klasických bytových či rodinných domů, které bojují s nadměrnou vlhkostí. Ta pak proniká prakticky všude. Do skříní, čalounění i koberců. A oblečení nevyjímaje. Pokud se stane, že plíseň na oblečení ve skříni najdete, neházejte ho rovnou do koše. Existuje hned několik dobře fungujících tipů, jak se plísně z textilu zbavit.

Důležitá je rychlost

Stejně jako u všech ostatních skvrn je i u plísně důležitá rychlost. Čím dříve plíseň objevíte, tím lépe. Napadenou textilii ihned namočte přes noc do octa. Další den jej vylijte, oblečení vymáchejte a postup zopakujte s novou dávkou octa. Nakonec oblečení vyperte běžným způsobem. Kyseliny v octu by měly plíseň zahubit a odstranit také nepříjemný zápach. 

Co dům dal 

U přetrvávajících skvrn na bílém prádle sáhněte po peroxidu vodíku. Ten zřeďte s vodou v poměru 1 : 3 s přídavkem čpavku. Poté dejte oblečení na slunce. Chemické látky vlivem slunečního záření pomohou plíseň zlikvidovat a oblečení vybělit. Nakonec oblečení důkladně vyperte. Nemáte-li doma peroxid, pak sáhněte po dalším osvědčeném prostředku, kterým je podmáslí. To je k oblečení velmi šetrné, takže si jej můžete dovolit použít i na choulostivé látky. Vložte oblečení na dva až tři dny do podmáslí a následně opláchněte vodou. Potom vyperte obvyklým způsobem. Když už není po ruce ani to podmáslí, vyzkoušejte skvrny posypat obyčejnou sodou na praní. Nasypte ji do mísy s vodou a trochou pracího prostředku a hodinu namáčejte.

Plíseň v matracích 

Kromě oblečení se plíseň ráda usazuje také na matracích a v polstrování, což není nic příjemného pro astmatiky. Pokud se plíseň zažrala příliš hluboko do matrace, raději ji vyhoďte. Spóry jsou totiž opravdu už všude. V opačném případě zničte plísně octovým sprejem nebo alkoholem. Nechejte působit alespoň hodinu a suchým hadrem vytřete z polstrování maximum tekutiny. Nezapomínejte také matraci pravidelně čistit, například pomocí domácího prostředku, o němž jsme psali zde.

Jak na kůži 

Na plísně trpí i kožené věci, napříkald kabelky, kufry, sedačky, bundy nebo boty. V takovém případě zřeďte 1 lžičku dezinfekčního prostředku s 0,5 litrem vody a místo vyčistěte. Použít můžete také klasickou ústní vodu. V žádném případě pak kožené výrobky nedávejte schnout na slunce, jinak vám materiál zkrabatí a ztvrdne. Nechávejte kůži schnout pomalu, a poté ošetřete speciálním přípravkem ma kůži. 

Zdroj: ohsospotless.com, mouldcleaningaustralia.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu