Renesance starobylé techniky modrotisku

 Tipy a inspirace 
25. října 2014 09:33 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Modrotisk se naplno vrací do ložnic, zařízených ve venkovském stylu etoni.cz
V aktuálním venkovském trendu bytového designu se znovu vrací do módy starobylá technika barvení látek přírodním indigem. Výjimečný modrotisk je ztělesněním návratu k přírodě. V interiéru působí čistě, svěže a jeho kouzlo spočívá především v tradičních vzorech a jednoduchosti kombinace modrého základu s kontrastní bílou.

Středověká technika

Tradice barvení plátna a sukna sahá až do středověku. K barvení se používaly nejrůznější byliny a přírodní látky, později, zhruba od 18. století, indigo. Modrotiskové dílny působily v oblastech, kde se vyráběly látky. Technika byla rozšířena především na Moravě, protože blízká Vídeň představovala velké odbytiště. V současnosti se na Moravě zabývají modrotiskem dvě dílny – Jiří Danzinger a František Joch. Tradice se zachovala i v sousedním Rakousku a Maďarsku.

Cvik a preciznost

Původně se barvilo lněné plátno, později se začalo používat bavlněné, které je jemnější. Nejdříve je nutné plátno vyprat, naškrobit kukuřičným nebo bramborovým škrobem a vymandlovat. Na takto připravené plátno barvíř nanese speciální formou neboli tiskátkem takzvanou rezervu, tedy krycí vzor, který zabrání, aby se plátno pod ním v barvicí lázni obarvilo. Pro nanášení formou si barvíř musí osvojit určitý grif, forma se na plátno přikládá jemným poklepem, aby se poměrně hustá rezerva dobře otiskla do látky. Přesné složení rezervy je pečlivě střeženým tajemstvím.

Stoleté formy

Podobně jako složení rezervy se i modrotiskové formy dědí z generace na generaci, ty nejstarší pocházejí u Danzingerů z roku 1816. Pro jednotlivé kraje se staly typickými konkrétní vzory. Při slušném zacházení mohou formy sloužit i sto let, jejich největším nepřítelem je červotoč. Vzory je samozřejmě možné vytvářet i ručně, kdy se rezerva nanáší na plátno přes šablony houbou, metličkou či štětcem.

Indigová lázeň

Rezerva, nanesená na plátně, se nechá 24 hodin zaschnout, a poté se plátno zavěsí na tzv. barvicí korunu a namočí do kádě s barvicím roztokem. Lázeň obsahuje indigo, původně přírodní, dnes synteticky vyráběné barvivo, jehož roztok na vzduchu oxiduje a vytváří typický modrý odstín. Obarvené plátno se pak vypere ve slabém roztoku octa, který odstraní rezervu, ustálí obarvenou látku a vybělí modrotiskový vzor.

Možnosti využití

Modrotisk se v moderním interiéru nejčastěji uplatňuje na ložním povlečení či závěsech, sluší mu především kombinace s přírodním dřevem a čistými bílým nátěry. Efektní je i na dekoračních textilních prvcích, jako jsou povlaky na polštářky, ubrusy, ubrousky či prostírání. Objevuje se však i v aktuálních kolekcích některých módních návrhářů, kteří využívají kontrastu jednoduchosti a elegance materiálu s trendy střihy.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky