Bez důkladného odvodnění se terasa neobejde

Mřížky, umístěné před vstupní dveře na terasu, ochrání před ostříkáváním vody při prudkém dešti i prosklenou stěnu
 Exterier 
20. října 2014 04:17 / wohnsiedlung.de
  0   0
Kvalitní odvodnění je při stavbě terasy jednou z nejdůležitějších prací. Pokud je provedeno opravdu správně, ušetříme si tím vážné komplikace v budoucnu. Na materiálu ani práci odborníků se tedy rozhodně nevyplatí šetřit.

Důkladné vyspádování

Nejběžnějším způsobem odvodnění terasy bývá vyspádování od fasády domu směrem ven, aby voda mohla volně stékat či protékat pod zábradlím na ulici nebo do zahrady. Problémy nastávají v okamžiku, když je zábradlí vyzděno, trubka vyčnívající ze zdi není příliš krásným architektonickým prvkem. Navíc voda splachuje i nečistoty z podlahy a stříká je přímo na omítku pod odtokem.

Jak na zděné zábradlí

Některé starší domy mohou odpady z teras napojit na svody dešťové vody ze střechy, jinde jiná možnost než trubka ve zdi není. Při novém oplechování zděného zábradlí bychom tudíž měli alespoň dohlédnout, zda bylo opravdu nakloněno směrem do terasy. Voda pak stříká na vnitřní stranu zábradlí, která je z terasy přístupná a čistí se snadněji než venkovní fasáda. U nových staveb se rozhodně vyplatí řešit odvodnění již v rámci projektu a neponechat je na řemeslnících, aby výsledek nenarušil celkové pojetí objektu.

Odvod do kanalizace

Nejvhodnějším řešením vůči fasádě bývá odvodnění terasy do vnitřní kanalizace domu. Voda pak stéká po spádovaném povrchu nebo podkladu do vpusti. Odvodnění povrchu je možné urychlit ještě mezivrstvou spádovaného kanálku krytého mřížkou, terasa pak po dešti dříve osychá. Když mřížku umístíme před vstupní dveře na terasu, ochrání před ostříkáváním vody při prudkém dešti i prosklenou stěnu.

Pozor na zamrznutí

Důležitý je výběr vhodného střešní vpusti se speciální pachovou uzávěrkou, aby na terasu nezaváněla kanalizace. Běžnou interiérovou vpusť se sifonem totiž nemůžeme použít v místech, kde se drží voda. Ta by v zimě zamrzla a roztrhla odpadní trubku, takže by terasa zatékala. Výměna vpusti v betonovém pokladu pak není jednoduchá ani levná záležitost.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu