Technologie OLED - efektní a úsporný zázrak

 Technika 
24. října 2014 05:05 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Šetrné OLED osvětlení budoucnosti bude nejspíš pohánět živá elektřina ekobydleni.eu
Vývoj spěje nejen k energetické úspornosti, ale také ke zlepšování kvality životního prostředí, přirozeně rozptýlenému světlu, lepšímu podání barev, účinnějšímu směrování světelného toku i zdokonalování dalších parametrů. K tomu je přímo ideální jedna z nejnovějších technologií, takzvané OLED zdroje, resp. světelné panely.

Tenké jako papír

Jedná se o jakési povrchové osvětlení, světla jsou vlastně umělá hmota, připomínající list papíru, tenkého zhruba 1,8 milimetru. Jakmile jimi prochází elektřina, rozzáří se. Díky tomu, že jde o tenký, ohebný a třeba i průhledný materiál, dají se OLED zdroje využít i jako velké světelné povrchy. Produktoví designéři s ním dostávají do rukou novou hračku, mohou například navrhovat skříně, jejichž součástí je velké povrchové osvětlení, vymýšlet lampy neuvěřitelných tvarů či využít OLED jako světelnou tapetu.

Levná a rychlá výroba

Ohebné tenké pláty bezesporu rychle najdou uplatnění v místech, kde dosud bylo využití světla nemyslitelné. Mohou být dokonce i průhledné, takže se dají použít třeba i jako svítící okna. Hlavní předností OLED osvětlení má je levná výrobu, která může vypadat podobně jako třeba obrovské rotační tiskařské stroje pro výrobu novin, které chrlí obrovským tempem jeden výtisk za druhým.

Již žádné škodliviny

Další výhodou je fakt, že se OLED světelné panely tvoří z organických látek, takže neobsahují žádné toxiny, jež je nutné recyklovat a nevyhazovat do popelnic, jako je třeba rtuť, přítomná ve všech šetrných zářivkách. V domácnostech se ale zatím OLED zdroje objevují jen velmi pozvolna, protože jich je stále ještě nedostatek.

Živé experimenty

Podle odborníků je OLED jen prvním stupínkem ve vývoji zcela nových technologií. Některé firmy už totiž experimentují doslova s „živým“ osvětlením, jehož základem jsou mořské řasy, obecně považované za nejdůležitější plodinu budoucnosti. Lze z nich totiž snadno vyrábět nejen obrovské množství zdravých potravin, ale také palivo a elektřinu.

Osvětlení budoucnosti

Tato elektřina pak bude nejspíš pohánět právě šetrné osvětlení typu LED nebo OLED, které náš domov rozzáří. Biologické lampy už dokonce nejsou zas takové sci-fi, jak by se na první pohled zdálo. Už v První takovou „Latro Lamp“ totiž představil průmyslový designér Mike Thompson již v roce 2010.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47