Živé čističky vzduchu

 Tipy a inspirace 
22. října 2014 10:18 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Některé druhy pokojových rostlin fungují jako mimořádně výkonné čističky vzduchu living.cz
Bývají mnohdy doslova zamořeny toxickými látkami, které se uvolňují se z nátěrů, lepidel nábytku, izolací a rozpouštědel. Svůj díl znečištění k tomu ještě přidávají agresivní čisticí prostředky a v zimním období nedostatečné větrání. I s těmito negativními vlivy můžeme bojovat pomocí pokojových rostlin.

Krásné a ekologické

Mezi pokojovými rostlinami najdeme i dokonalé ekologické čističky vzduchu, které vyjdou mnohem levněji než průmyslově vyráběné, a navíc projasní a dozdobí interiér a budou nám dělat radost. Některé druhy pokojových rostlin jsou prokazatelně výkonnými zdravotními filtry, eliminujícími řadu škodlivin.

Škodliviny vstřebávají

Látky, které našemu zdraví škodí, jsou většinou těkavé organické látky, obsahující uhlík, který právě rostliny nutně potřebují ke své výživě. Berou si ho z čehokoli, takže molekuly škodlivých látek rozbijí a eliminují ze vzduchu. Takto vstřebávají i některé látky, které uhlík neobsahují, přesto je navždy uvězní ve svých tělech. V domácnosti jsou tudíž neocenitelnými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení.

Létají i do vesmíru

Jsou účinné i při takzvaném syndromu nemocných budov, který je souhrnem obtíží a onemocnění, nejčastěji spojených s prostředím v kancelářích, a zdravý vzduch pomáhají udržovat dokonce i na vesmírných stanicích.

Výkonní specialisté

Nebezpečný formaldehyd dokážou zneškodnit filodendron, fíkus, scindapsus, zelenec, břečťan i tchýnin jazyk. Škodlivý xylen prokazatelně odsávaly z interiéru tchýnin jazyk a břečťan. Nenáročný zelenec si poradí i se zplodinami plynových vařičů i s tabákovým kouřem, takže mu na rozdíl od mnohých jiných nevadí ani umístění v kuchyni. Kamélie a pokojové růže zase úspěšně odstraňují stopy těžkých kovů, například rtuti a olova.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu