Bytový parfém jako luxusní součást vaší domácnosti

Bytový parfém vytvoří atmosféru, charakterizuje osobnost jedince a dodá styl vašemu domovu.
 Tipy a inspirace 
20. září 2015 21:30 / Internet
  0   0
Není sporu o tom, že bez bytového parfému se domácnost obejde. Ale podobně bychom se obešli i bez vzorovaného povlečení, zarámovaného retro plakátu na stěně nebo designově pěkné televize. A přece si tenhle malý luxus dopřáváme, protože nám jednoduše zpříjemňuje bydlení.

Co je bytový parfém?

Jak se tedy bytové parfémy liší například od běžných osvěžovačů vzduchu? Levné vůně a osvěžovací přípravky jsou často cítit až nepříjemně pronikavě a buď se v nábytku drží ještě týdny, nebo vás naopak praští do nosu a za chvíli je po nich. Pečlivěji navržené a vyrobené bytové vůně mají stabilnější rozvoj, vydrží s vámi déle, nebude na sebe upozorňovat, ale znatelná bude stále.

Jaký bytový parfém vybrat?

Stačí si projít nabídku na internetu a pochopíte, že výběr není jednoduchý. Bytové parfémy se totiž liší nejenom cenově, ale i stovkami různých druhů. Stojí za to si zapamatovat jednu skutečnost: Čistě přírodně se dají vyrobit pouze některé květinové vůně. Pokud vám tedy někdo prodává vanilkový nebo santalový bytový parfém jako čistě přírodní, je lépe mu nevěřit. Pravý santal dnes nepoužívají ani výrobci luxusních osobních parfémů.

Difuzér

Obvykle skleněná nádobka s vůní, do které vložíte několik k tomu určených dřevěných bambusových tyčinek. Vůně vzlíná do tyčinek a přes ně se odpařuje. Doporučujeme pořizovat takové difuzéry, u nichž se lahvička dá zakrýt tak, aby byl prostor jenom na tyčinky: esence se pak zbytečně neodpařuje přímo z nádoby.

Parfémovaný sprej

Tady je použití intuitivnější, ale na rozdíl od běžných osvěžovacích sprejů do domácnosti tyto rozprašují pouze mechanicky, ne s pomocí hnacích plynů. Aplikujte je do výšky a co nejvíce do prostoru, nebo naopak navoňte svůj oblíbený kout.

Katalytická lampa

Katalytické lampy fungují na principu procesu katalytické reakce. V lampě je umístěn kámen, po jehož zahřátí se začne vůně do bytu uvolňovat. Aroma je obsažené v tekuté esenci, která se obdobně jako u aroma difuzéru do nádoby doplňuje. Kámen s knotem je schopen do určité míry tuto esenci postupně natáhnout do sebe a při zmiňovaném zahřívání ji vypustí do okolí. Některé výzkumy, které se zabývaly obecnými účinky katalytických lamp, přinesly velmi zajímavé závěry, a to že katalytické lampy dokážou působit i jako čistič ovzduší, v němž ničí viry a bakterie. I když jsou katalytické lampy v tuzemsku novinkou, zkušenosti s nimi vznikají již od konce 19. století, kdy byl vyroben první prototyp katalytické lampy francouzským lékárníkem.

Vonná svíčka, tyčinky, sáčky

Další možnosti už jsou známější, i tady ale záleží na kvalitě. Špatná vonná svíčka může astmatikovi ve vaší domácnosti pěkně zkomplikovat život (nebo vám všem přinejmenším na chvíli znechutit místnost, ve které ji použijete).

Zde je návod na bytový parfém, který si můžete sami vytvořit:

Olejový osvěžovač

Olejový osvěžovač připravte smícháním oleje bez vůně – například dětského – s esenciálním olejem. Asi 10 kapek vůně na 100–150 ml oleje. Směs nalejte ideálně do užší sklenice a vložte do ní několik špejlí. Jejich délku nejprve upravte tak, aby zhruba polovina vyčnívala z nádoby. Můžete využít lahvičku od parfému, ale i tu, co zbyla po koupeném bytovém parfému – stejně, jako v našem případě. Pokud už osvěžovač nevoní, přidejte esenciální olejíček.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu