Jak efektivně vyčistit tapety. Postup je závislý na jejich materiálu

 Tipy a inspirace 
08. května 2020 10:11 / Eva Vogelová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Čištění tapet má svá pravidla Archiv
Máte v bytě tapety? V tom případě byste je měli pravidelně čistit. Shromažďuje se na nich prach, mastnota, špína a otisky prstů okolo vypínačů. Pokud máte děti, možná je máte i pomalované. Přečtěte si, jak tapety umýt, aby byly zase čisté.

Pokud žijete v oblasti s vysokým výskytem prachu, měli byste z tapet utírat prach zhruba jednou měsíčně. Šmouhy a plísně byste měli vyčistit okamžitě. Čím dříve to uděláte, tím budete mít větší šanci, že se vám to povede.

Z jakého materiálu jsou vaše tapety?

Předtím, než se pustíte do čištění tapet, byste měli vědět, z jakého jsou materiálu. Ne všechny snesou různé čisticí metody. Předejdete tím jejich poškození.

Vinyl

Vinylové tapety jsou jedny z nejodolnějších. Poměrně snadno se čistí. Neublíží jim voda a ani většina čisticích prostředků. Při mytí vinylových tapet nemusíte být přehnaně opatrní.

Laminát

Tapety z laminátu jsou velmi odolné. Rychle neblednou, nevadí jim vlhkost a mechanické čištění. Nemusíte se bát, že by se během mytí nějak poškodily.

Netkané textilie

Tapety z netkaných textilií jsou odolné proti natržení a umožní stěnám dýchat. Velmi těžko se však čistí, mohly by se poměrně jednoduše poškodit. Skvrny z nich odstraníte jen velmi obtížně.

Papírové a samolepicí tapety

Papírové tapety jsou patrně nejméně odolné ze všech. Snadno se roztrhnou a namočit je nemůžete. Vlhkosti rozhodně odolat nedokáží.

Postup čištění tapet

Prach na všech tapetách

Prach můžete utřít ze všech tapet bez ohledu na jejich materiál. Použijte prachovku z mikrovlákna připevněnou třeba na teleskopické tyči. Prach stírejte seshora dolů dlouhými tahy. U méně odolných tapet to proveďte opatrně, aby se jim nic nestalo.

Čisticí roztok pro tapety z vinylu a laminátu

Tapety z vinylu a laminátu můžete bez obav umýt. Použijte na ně přípravek na nádobí smíchaný s horkou vodu v poměru jedna ku jedné. Připravte si měkkou houbu, namočte ji do promíchané vody s přípravkem na nádobí a důkladně ji vyždímejte. Následně tapety myjte odshora dolů. Nakonec tapetu nechte vysušit.

Nečistoty na všech tapetách

Pokud jste na vašich tapetách objevili menší nečistoty či skvrny (kromě těch mastných), můžete vyzkoušet jednu fintu. Sežeňte si uměleckou gumu a jemně s ní třete znečištěné místo. Tato guma dokáže zlikvidovat šmouhy nejen z tužky, ale i dalších materiálů.

Plíseň na tapetách z vinylu a laminátu

Objevila se vám na tapetách z laminátu a vinylu plíseň? Připravte si jednu čtvrtinu šálku chlorového bělidla a jeden šálek vody. Ingredience smíchejte. Namočte do nich hadřík, vyždímejte ho, přetřete s ním zeď a nechte působit. Za deset až patnáct minut zasažené místo přejeďte hadříkem namočeným pouze do vody. Dále čtěte: Záclony se vrací zase do módy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej