Je čas osázet balkonové truhlíky. Kromě druhů květin je třeba zvážit i další důležitější věci

 Exterier 
03. května 2020 14:00 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rozkvetlé balkony jsou ozdobou každého domu Internet
Je čas osázet truhlíky. Abyste byli úspěšní ve svém snažení, je potřeba kromě druhů květin zvážit ještě daleko jiné důležitější věci. Jaké?

Každý balkon nebo terasu dokáží zkrášlit truhlíky osázené barevnými letničkami. Právě teď je ideální doba na jejich výsadbu. Než se však vydáte na nákup rostlinek, musíte ještě před výsadbou zvážit další důležité věci, a nejenom druh rostlin nebo barvu. Každá květina má totiž zcela odlišné nároky na pěstování, takže by se snadno mohlo stát, že místo kvetoucího truhlíku budete mít na balkoně jenom pár oschlých lístků. Na co tedy nesmíte zapomenout?

Jih nebo východ?

V první řadě si vyjasněte, zda budete mít truhlíky umístěné na parapetu nebo balkoně. Pak si zjistěte, na kterou světovou stranu je toto místo orientované. Jsou totiž rostliny, které milují hodně slunce, jiné zase dávají přednost stinným místům. Na východní stranu svítí slunce ráno, zatímco na západní pozdě odpoledne a večer. Nejvíce sluníčka jde na jižní stranu, zatímco ta severní bývá chladnější a stinná. Podle těchto parametrů si pak ujasníte, jakým rostlinám se na tomto místě bude dařit.

Klasiku nebo něco nového?

Většina domácností vsází na klasiku, a to jsou muškáty, petúnie, surfinie či milion bells. Tyto květiny milují slunná místa. Zapomenout byste však neměli ani na další krásné druhy, jako jsou lobelky, gazánie nebo lichořeřišnice. Ve stínu a polostínu se bude dařit spíše begóniím, drátovci, bohyšce, vějířovce či barvínku. 

Jeden, dva nebo tři?

Drtivá většina domácností vsází pouze na jeden druh květin, které jsou navíc často vysazovány v jediném druhu a jedné, maximálně dvou barvách. Takto osázené truhlíky sice působí velmi nápadně a krásně, ale na druhou stranu jsou pak o to víc náročnější na údržbu. Navíc velmi často přitahují choroby a škůdce, například mšice. Jak na ně, jsme psali zde. Pokud však zkombinujete dva či tři různé druhy, toto riziko minimalizujete. Nemusíte se toho bát. Vyberte jeden druh, který bude celému aranžmá dominovat (například muškát), k němu doplňte například převislou rostlinu, která vytvoří vodopád a aby zemina tak rychle nevysychala, přidejte nízkou rostlinu. 

Jak jste na tom s časem?

Na to byste si měli také odpovědět ještě před tím, než vyrazíte na nákup. Jsou rostliny, které potřebují pravidelnou péči a údržbu. Takže pokud nemáte dostatek času na odstraňování suchých květů a lístků, vyberte si sukulenty anebo věčně zelené rostliny. Také záleží na tom, zda chcete každý rok květiny v truhlících obnovovat nebo dáte přednost trvanlivější variantě. V takovém případě si zasaďte víceletky, které zvládnou i zimu, například muškáty, levandule či vřes.

Na velikosti záleží

Víte, na jakou stranu budete mít orientované truhlíky, ujasnili jste si také, jaké druhy budete pěstovat a zapomenout ještě nesmíte na jednu podstatnou věc. Na výběr vhodné pěstební nádoby. Před výsadbou si nastudujte, kolik prostoru která rostlina potřebuje na kořenový bal a správný růst. Podle toho volte velikost truhlíků, včetně materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Běžnější jsou plastové, terakotové nebo keramické květináče či truhlíky. Rozhodně se vyplatí investovat do samozavlažovacích nádob, které zajistí rostlinám dostatek vláhy na několik dnů. Nesmíte zapomenout ani na závěsné květináče, které ušetří místo na balkoně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu