Balkon zvedne cenu nemovitosti až o půl milionu korun, shodují se odborníci

 Exterier 
26. března 2022 16:27 / Ema Maxová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na balkony a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace Depositphotos
Koronavirová pandemie objevila další nový fenomén: život na balkonech a lodžiích. Díky častým lockdownům se z této části bytu stalo dějiště společenského, kulturního, ale třeba i sportovního dění. Zájem o jejich zvelebování, nebo dokonce pořízení, během pandemie vzrostl. S balkonem či lodžií přitom hodnota nemovitosti může podle odborníků stoupnout až o půl milionu korun. 

Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen si třetina mladých lidí představuje své ideální bydlení v bytě či domě s balkonem nebo terasou. Význam těchto nebytových prostor přitom během posledního roku výrazně vzrostl. Urychlil se tak trend, kdy se balkony ze „skladišť“ a sušáren mění v plnohodnotnou venkovní místnost. 

Na balkony, lodžie a terasy se přesunul společenský život Čechů, kteří neměli možnost úniku do přírody před častými lockdowny. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebení či rekonstrukce těchto prostor. Jejich úpravy se přitom pohybují v rozmezí od několika stovek až po několik desetitisíců korun. 

„Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor. Právě stavebko je pro tyto úpravy ideální nástroj financování. Buď mohou zájemci použít peníze, které uspořili, nebo si za nízkou úrokovou sazbu bez nutnosti zajištění nemovitostí půjčit na rekonstrukci, ale třeba i pořízení balkonu či terasy,“ objasňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Na balkony a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Stále více se také prosazuje – a nejen mezi mladými – trend „urban gardeningu“, kdy si lidé pro vlastní potřebu pěstují nejen květiny, ale i bylinky či zeleninu. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb nebo zasklívání, instalace stínění či, v rámci větší rekonstrukce, posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií, čímž dochází k rozšíření obytné plochy. 

Zájem roste také o závěsné balkony. „Výjimkou není ani pořízení balkonu tam, kde doposud nebyl. Po jeho pořízení přitom může hodnota nemovitosti vzrůst až o několik set tisíc korun. Není přitom podmínkou, že si balkony musí nechat nainstalovat všechny byty v konkrétním domě. Nicméně bývá cenově výhodnější nechat si zpracovat projekt pro celý dům, obyvatelé se pak postupně k jejich přístavbě přidávají. Financovat závěsný balkon lze mimo jiné také ze stavebka,“ dodává Jiří Šedivý.  

Na kolik vyjde rekonstrukce či zvelebení balkonu:

Závěsný balkon

100 000 Kč

Zasklení balkonu

15 000 – 20 000 Kč

Nová dlažba vč. pokládky (6 m2)

10 000 Kč

balkonový nábytek pro 4 osoby

4 000 Kč

Bezkouřový gril

3 000 Kč

Dekorace vč. osvětlení

1 000 Kč

Rostliny vč. květináčů

1 000 Kč

Všechny ceny jsou pouze orientační, vycházejí z cen volně dostupných na internetu.

Zdroj: Jiří Šedivý, tajemník AČSS

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod