Měděné koupelny jsou nejen krásné, ale také praktické. Materiál totiž brání růstu bakterií
Měď je působivý materiál načervenalé barvy, který lidé využívají už od starověku. Do koupelny se rozhodně hodí, protože jde o materiál, který má od přírody antibakteriální vlastnosti, je tedy vhodný pro styk s pitnou vodou.
Pozor na levné chemické nátěry
Měd lze různým způsobem upravovat, patinovat, leštit, poniklovat (stříbrný výsledek). Mezi nejpřirozenější patří měděné produkty s patinou na povrchu, patina se vytváří procesem zakuřování. Tato patina neustále pracuje a během času se obnovuje. Pozor však na levné produkty, kdy výrobci nahradí tento přirozený proces chemickým nátěrem, který se časem nenávratně opotřebuje.
Ručně tepané rohy a ohyby
Pokud má umyvadlo, dřez či vana pravoúhlé hrany, je vhodné, aby byly ohyby ručně tepané do kulata. Voda pak z umyvadla přirozeně odtéká a péče o umyvadlo je snazší. Pokud jsou hrany strojově ohnuté do 90 stupňů, údržba výrobku bude složitá, do rohů se budete těžko dostávat a budou vznikat usazeniny. Ač se to nezdá, může to být velmi nepříjemné.
Pro instalaci používejte pouze neutrální silikon, který je bez octového zápachu a určený pro sanitu.
Umyvadla a baterie
Měděnému umyvadlu nebo vaně je třeba přizpůsobit také baterie. Ty už nejsou z mědi, ale i tak je výběr docela široký. K dostání jsou zajímavé baterie vyrobené z mosazi (slitina mědi a zinku). Každý si pak podle svého vkusu může zvolit povrchovou úpravu, takže baterie může být například bronzová, chromová, zlatá a podobně.
Údržba není složitá
Údržba měděných umyvadel je velice jednoduchá. Protože má měď od přírody antibakteriální vlastnosti, není nutné používat dezinfekční přípravky. V žádném případě nepoužívejte kyselé či abrasivní mycí prostředky, aby nedošlo k narušení přírodní patiny povrchu (Savo, ocet, cif, písek).
Nejlépe uděláte, když po každém použití umyvadlo opláchnete čistou vodou. Pro čištění používejte jemný hadřík a mýdlo. Při dodržení těchto zásad vydrží produkt v původním vzhledu spoustu let. Pokud máte tvrdou vodu (zanechává na povrchu vodní kámen), pořiďte si čistič mědi, který na povrchu umyvadla vytvoří ochranný film.
Při styku s kyselými potravinami, jako je například citron, pomeranč, ananas, hořčice, ocet, víno a podobně, je vhodné povrch bezprostředně opláchnout. Dojde-li k poškození či poškrábání povrchu nevoskujte poškozené místo, ale pouze jej vodou omyjte a měď si sama patinu znovu vytvoří. O tom, jak oživit lesk mosazných nebo měděných povrchů, jsme psali zde.