Na co se zaměřit při výběru plotu

 Exterier 
26. dubna 2020 11:59 / Šárka Sokolská
  0
📷
6 fotografií v galerii
Dobře zvolený plot dotváří celistvý vzhled domu JumpStory
Můj dům, můj hrad. A k takovému domu patří bezesporu také plot. Pokud zrovna řešíte, jaký si vybrat, poradíme vám, na co se zaměřit.

Plot je často to první, co vám padne do oka ve chvíli, kdy procházíte kolem nějakého domu. Jde totiž o výrazný architektonický prvek, proto je potřeba jeho výběr opravdu dobře zvážit. A nejde zdaleka jenom o vzhled nebo výšku, ale především také materiál, z něhož bude váš nový plot vyrobený. Představíme vám jednotlivé typy plotů, jejich výhody a nevýhody.

Drátěný plot

Nejlevnější variantou jsou drátěné ploty, protože se dají pořídit už za pár tisícovek. K výrobě takového plotu se nejčastěji používá pletivo z pozinkovaného drátu. V poslední době se také objevují varianty, kdy je drátěné pletivo potažené plastem. Velkou předností těchto plotů je jejich nulová údržba, nicméně, co se týče estetičnosti, ta není zrovna velká. Stejně tak tento typ plotu není zrovna dobrým ochráncem před něchtěnými návštěvníky. Proto je spíše vhodný při oplocení zahrady, výběhu pro zvířata, eventuelně stavby.

Kovové ploty

Kovové ploty jsou k vidění často ve starších vilových čtvrtích. Bývají velmi zdobné a dodávají starému domu určité dobové kouzlo. Ploty z kovu se dají pořídit i v dnešní době, ale v modernějším vzhledu. In jsou aluminiové dílce a nerez. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu. Povrch těchto plotů se totiž upravuje zinkováním a práškovou barvou. Díky tomu vám tento plot vydrží desítky let. Ovšem tomu odpovídá také cena. Připravte se na to, že jeden metr stojí několik tisíc korun.

Dřevěná klasika 

Dřevo je nestárnoucí materiál, který se používá na stavbách od nepaměti. Jde o poměrně běžně dostupný materiál, a to i co se týče ceny. Navíc si můžete vybrat z celé řady variant tvarů, materiálů i povrchových úprav. Záleží jenom na vašem vkusu a samozřejmě také finančních možnostech. Stejně tak se můžete také rozhodnout, že zvolíte celodřevěný, nebo s podezdívkou. Potom přichází na řadu samotné řešení plotu, tedy zda jej položíte svisle nebo horizontálně. Nevýhodou dřevěných plotů je, že potřebují pravidelné ošetřování nátěrem proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.  Jistou alternativou je pořízení hotových dřevěných dílců. Plot budete mít postavený raz dva a většinou už nemusíte ani řešit jeho další ošetření nátěrem.

Kamení je trendy

Plot z gabionů je v poslední době velmi oblíbený módní trend plotu, kdy jsou ocelové dílce vysypávány kamením. Tento druh plotu je velmi pevný a především trvanlivý. Je spíše vhodnější pro nižší typy plotů. Pokud potřebujete vysoký plot, může být problém s manipulací s kamením. Kromě toho je dobré tento plot doplnit ještě o popínavé rostliny nebo dřevěné dílce, aby nepůsobil jako pevnost.

Ideální protihlukovka

Možná, že by vás to nenapadlo, ale i betonové ploty dokáží vypadat velmi esteticky. Vyrábí se moderními technologiemi a v mnoha barevných odstínech, velikostech i tvarech. Je jen na vás, zda dáte přednost klasickému hranatému tvaru nebo oblinám, například kruhu, půlměsíci, či tvaru zcela nepravidelném. Od tvarů se také liší jeho ceny, která však nebývá nijak závratná. Řádově se jednotlivé díly dají sehnat už od desítek korun, navíc se takové ploty skládají jako puzzle, takže si jej hravě můžete postavit i sami. Velkou předností betonových plotů je jejich protihluková funkce, což ocení zejména ti, kteří bydlí v blízkosti rušných cest. 

Plastový plot

Pokud nejste vyloženě odpůrce plastů, můžete mít doslova za pár korun plot z PVC. Jde o naprosto bezúdržbovou variantu, která při kvalitnějším zpracování nepůjde na první pohled rozeznat od dřevěného plotu. 

Zelená je zelená

Nelze opomenout ani živé ploty. Jsou krásné, ekologické, ale bohužel trvá dlouho, než rostliny skutečně bude tvořit potřebný plot. Živé ploty nabízejí velkou možnost výběru rostlin, které mohou být volně rostoucí, nebo stříhané. Dále je třeba se rozhodnout, zda chcete plot stálezelený nebo opadavý. O tématu jak pečovat o živý plot a jaké dřeviny jsou pro něj nejvýhodnější, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej