Záclony jsou krásné zářivé. Poradíme, jak je udržet běloskvoucí
Bílé záclony v oknech patří k tradičním symbolům útulného domova. Po období, kdy byla v módě okna bez záclon, jen s roletami nebo žaluziemi, se hodně žen k záclonám opět vrací. Místnosti bez záclon působí neosobním, strohým dojmem, zatímco vhodně zvolené záclony interiér doladí. Bílé záclony jsou klasika, která se neomrzí.
I když se o ně dobře staráte, po čase všechny záclony bohužel zešednou. Důvodem může být materiál záclon, smog v ovzduší, kouř z cigaret nebo způsob vytápění. Pokud totiž topíme plynem nebo tuhými palivy, projeví se to na záclonách dříve. Bílá barva prostě musí zářit.
Bělení záclon podle rad našich babiček
Jedničkou v bělení je jedlá soda
Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Teprve pak je vyperte v pračce.
Citron
Záclony jsou vyrobeny z velmi jemných materiálů. Při používání běžných bělidel s přídavkem chloru se proto často stává, že železo obsažené ve vodě zanechává na textiliích nevzhledné mapy. Raději proto použijte k vybělení řídkou kašičku z citronové šťávy a jedlé sody. Prádlo do ní ponořte zhruba půl hodiny před praním. Úplně ale postačí, když prostě přidáte citronovou šťávu při praní do vody. Na jednu pračku potřebujete alespoň 100 ml citronové šťávy.
Ocet
Stejně spolehlivý při bělení prádla je kuchyňský ocet. Prádlo namočte na několik hodin do roztoku pěti polévkových lžic octa a 2 litrů teplé vody. Potom prádlo vyperte standardním způsobem podle pokynů uvedených na štítku.
Mýdlo
Záclony dobře vybělí také obyčejné jádrové mýdlo (tzv. mýdlo s jelenem). Na deset litrů vody potřebujete jeden dvěstěgramový balíček mýdla, který je lepší nastrouhat na hrubém struhadle, aby se snáze rozpustil. Ještě účinnější je smíchat nastrouhané jádrové mýdlo s půl litrem vodního skla. V tomto roztoku nechte záclony namočené přes noc a druhý den je vyperte.
Prášek do pečiva nebo sůl
Zašedlého tónu záclon se zbavíte, když přidáte do prací lázně asi pět balíčků prášku do pečiva nebo jedno balení jedlé sody. V případě nouze lze namočit prádlo na několik hodin do roztoku kuchyňské soli. Použít můžete také peroxid vodíku. Stačí jen vylít celou lahvičku do prací lázně a prádlo bude dokonale běloskvoucí.
Vaječné skořápky
Ano i vaječné skořápky se dají použít při bělení záclon. Stačí do látkového pytlíčku přidat skořápky z 3 vajec společně se 3 plátky citronu. Pytlíček pak vkládáme přímo do bubnu pračky.
Místo aviváže tekutý škrob
Záclony můžete také prát v mýdlových vločkách nebo podobných přípravcích na bázi mýdla. Rozhodně však děláte chybu, pokud na závěr přidáváte aviváž. Vaše záclony vydrží podstatně déle bílé a pomaleji se zapráší, když je nakonec vymácháte v tekutém škrobu.
Pokud se uchýlíte raději k chemickým přípravkům, mějte na paměti, že jsou většinou vyrobeny na chlorové bázi, a proto je v žádném případě nesmíte sušit na sluníčku. Vytvoří se na nich žlutavé skvrny, kterých se už nezbavíte.
Naše babičky přidávaly do poslední vody modré barvivo neboli šmolku. Díky jemně namodralému odstínu působily textilie dojmem, že jsou ještě o něco bělejší a čistější. Dnes podobnou službu odvede modrý inkoust. Přidejte ho do posledního máchání, ale dejte pozor! Skutečně stačí jen pár kapek a uvidíte, že oslníte všechny návštěvy. Více o záclonách si přečtěte zde.