Vánoční stromeček jako krásná dekorace po celý rok

Vánoční stromeček v květináči se pomalu, ale jistě stává velkým trendem Vánoc.
 Interier 
29. listopadu 2015 23:35 / DK - A Greener Christmas, 2008 Dorling Kindersley Limited
  0   0
Jehličnatý vánoční stromek patří k českým Vánocům, je to jejich neopominutelný symbol. Velikou oblibou se stávají živé vánoční stromky v květináčích. Při troše štěstí se dá takový stromek použít i v dalších letech nebo může celoročně zdobit zahradu či balkon.

Výběr stromku

Nákup stromku je nejdůležitější. Určitě nedoporučuji vykopávat malou jedličku či smrček přímo v lese. Je to krádež a hrozí vám za to pokuta. Mnohem lepší je koupit si vzrostlejší sazeničku přímo v lesní školce.

Jestliže natrefíte na stromky včetně kořenového balu na trhu, všímejte si několika věcí: Větve musí být svěže zelené a nepoškozené, to platí zejména o těch ve třech nejnižších řadách. U stromků zabalených v síťce se to odhaduje jen velmi těžko, takové tedy nedoporučuji.

Kořenový bal musí být vlhký – ne přemokřený, ale také ne vyschlý na troud. Jestliže natrefíte na stromky již zasazené v květináči, opatrně je z něj povytáhněte. Jestliže se hlína rozsype všude okolo, svědčí to o nedostatečně vyvinutém kořenovém balu.

Při výběru dbejte i na druh pořizovaného jehličnanu. Domácnosti s malými dětmi a zvířaty by měly zvolit jedličku nebo borovice hedvábnou (vejmutovku).

Nechávat vánoční stromeček v květináči z obchodu není ten nejlepší nápad. Rostoucí kořeny potřebují prostor a proto je vhodné použít velkou nádobu s drenážními otvory. Nádobu doporučujeme vyplnit izolačním materiálem, který ochrání květináč i stromek před promrznutím. Následně zasypte jednu třetinu nádoby drenážní vsrtvou štěrku, na ni nasypte vrtvu rašeliny a teprve potom vsrtvu vhodné zeminy. Takto zasazený vánoční stromek vám vydří i několik let.

Vánoční stromek v květináči potřebuje chlad a dostatek vody

Co dělat, když si vánoční stromeček v květináči přinesete domů? V žádném případě ho hned nedávejte do vytopeného obýváku. Jehličnatý stromek je totiž v období zimního spánku a dlouhodobé vystavení teplu, by mu mohlo uškodit. Proto uchovejte vánoční stromek na chladném místě a dopřejte mu častou zálivku. Teprve až přijde ten správný čas, přineste si stromek do pokoje, nazdobte ho a užijte si sváteční chvíle. Dejte však pozor a nevystavujte stomek vlekému teplu. Umístěte ho daleko od topení a ve vyhřáte místnosti ho ponechte maximálně 14 dnů. Poté je nutné stromeček přenést zpět do chladnějších prostor.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ve vesmíru uhynuly stovky zvířat, fenka ze Sovětského svazu přežila pět letů

Tech

Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny

Dům a zahrada

Časté chyby při úklidu přidělávají zbytečně práci. Vyvarujte se jich

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu