Vánoční stromeček jako krásná dekorace po celý rok

 Interier 
29. listopadu 2015 23:35 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Vánoční stromeček v květináči se pomalu, ale jistě stává velkým trendem Vánoc. DK - A Greener Christmas, 2008 Dorling Kindersley Limited
Jehličnatý vánoční stromek patří k českým Vánocům, je to jejich neopominutelný symbol. Velikou oblibou se stávají živé vánoční stromky v květináčích. Při troše štěstí se dá takový stromek použít i v dalších letech nebo může celoročně zdobit zahradu či balkon.

Výběr stromku

Nákup stromku je nejdůležitější. Určitě nedoporučuji vykopávat malou jedličku či smrček přímo v lese. Je to krádež a hrozí vám za to pokuta. Mnohem lepší je koupit si vzrostlejší sazeničku přímo v lesní školce.

Jestliže natrefíte na stromky včetně kořenového balu na trhu, všímejte si několika věcí: Větve musí být svěže zelené a nepoškozené, to platí zejména o těch ve třech nejnižších řadách. U stromků zabalených v síťce se to odhaduje jen velmi těžko, takové tedy nedoporučuji.

Kořenový bal musí být vlhký – ne přemokřený, ale také ne vyschlý na troud. Jestliže natrefíte na stromky již zasazené v květináči, opatrně je z něj povytáhněte. Jestliže se hlína rozsype všude okolo, svědčí to o nedostatečně vyvinutém kořenovém balu.

Při výběru dbejte i na druh pořizovaného jehličnanu. Domácnosti s malými dětmi a zvířaty by měly zvolit jedličku nebo borovice hedvábnou (vejmutovku).

Nechávat vánoční stromeček v květináči z obchodu není ten nejlepší nápad. Rostoucí kořeny potřebují prostor a proto je vhodné použít velkou nádobu s drenážními otvory. Nádobu doporučujeme vyplnit izolačním materiálem, který ochrání květináč i stromek před promrznutím. Následně zasypte jednu třetinu nádoby drenážní vsrtvou štěrku, na ni nasypte vrtvu rašeliny a teprve potom vsrtvu vhodné zeminy. Takto zasazený vánoční stromek vám vydří i několik let.

Vánoční stromek v květináči potřebuje chlad a dostatek vody

Co dělat, když si vánoční stromeček v květináči přinesete domů? V žádném případě ho hned nedávejte do vytopeného obýváku. Jehličnatý stromek je totiž v období zimního spánku a dlouhodobé vystavení teplu, by mu mohlo uškodit. Proto uchovejte vánoční stromek na chladném místě a dopřejte mu častou zálivku. Teprve až přijde ten správný čas, přineste si stromek do pokoje, nazdobte ho a užijte si sváteční chvíle. Dejte však pozor a nevystavujte stomek vlekému teplu. Umístěte ho daleko od topení a ve vyhřáte místnosti ho ponechte maximálně 14 dnů. Poté je nutné stromeček přenést zpět do chladnějších prostor.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu