Jakým dřevem je nejvhodnější topit, aby vám oheň dobře hořel

 Tipy a inspirace 
26. ledna 2019 11:10 / Bronislava Silná
  10
📷
4 fotografie v galerii
Jedině dobře proschlé dřevo kvalitně hoří Pixabay
Na celou věc se samozřejmě lze dívat z mnoha úhlů. Jestliže máte určitý typ dřeva z vlastního lesa, patrně nebudete řešit nákup dřeva jiného. Ale jestliže nakupujete dřevo od dodavatele, je už vše k lepšímu promyšlení.

Máte-li v domě či bytě kamna na dřevo, jistě také řešíte otázky, jakým dřevem topit. Možná vám pomohou informace, které přinášíme.

Dřevo má být proschlé

Základní podmínkou, aby vám v kamnech oheň dobře hořel a příjemně hřál, je dřevo proschlé. Jestliže nakupujete už naštípané dřevo na pilách a od různých dodavatelů, nenechte se zmást tím, že působí dojmem, jako byste ho mohli zrovna hodit do kamen. Většinou se jedná o produkci daného roku. Takové dřevo je třeba vyrovnat a nechat minimálně rok prosychat. Teprve potom budete s hořením opravdu spokojeni. Můžete sice zakoupit i dřevo suché, ale pak počítejte s tím, že si připlatíte.

Měkké dřevo

Dřevo jehličnanů a další druhy měkkých dřev jsou dobré na zatápění a pro první fázi hoření, kdy potřebujete, aby se v kamnech i v kouřovodu zvýšila rychle teplota a vše začalo správně fungovat. Také u kamen, která jsou v místnostech bez dalšího topení, je vyšší teplota na počátku hoření výhodou. Kamna začnou dříve hřát a místnost se lépe vytopí.

Nevýhodou měkkého dřeva je vyšší obsah smůly a tím pádem větší riziko začouzení skla krbových kamen a o něco vyšší zanášení kouřovodu. Zcela nevhodná je v tomto smyslu borovice. Ale i smrk, modřín či lípa mají vyšší kouřivost a z některých občas odletují žhavé jiskry, což je nebezpečné zejména u otevřených krbů.

Tvrdé dřevo

Dub či buk, ale i další druhy tvrdých dřev jsou skvělé na přikládání do rozpálených kamen. Králem je v tomto smyslu habr, který má největší výhřevnost. Výhodou tvrdého dřeva je zejména délka hoření, takže můžete často naložit kamna a klidně se na několik hodin věnovat jiným činnostem.

Mezi nevýhody tvrdého dřeva patří špatná příprava třísek a také skutečnost, že musí prosychat ještě delší dobu než dřevo smrkové. Také cena je samozřejmě vyšší. Tipy na správné skládání a sušení dřeva si můžete přečíst třeba zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu