Na ochranu stromků není nikdy pozdě!

 Exterier 
19. prosince 2015 23:43 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
I když jste se po celý rok o zahradu dobře starali, i zimní měsíce se nesmí nepodceňovat. Wikimedia Commons/Loadmaster
Sníh je pro zahradu požehnání, není nic horšího než holomrazy. Pokud jste přípravu na zimní období na své zahradě podcenili, pořád máte šanci to napravit. Také není problém rostliny obejít a namrzající těžký sníh preventivně sklepat. A ty choulostivější kusy dodatečně obalit kvůli ochraně před mrazem.

Ochrana kmenů by měla být standardním postupem nejen u dřevin s tenkou kůrou, jako jsou jabloně, jírovce, javory a buky, protože výzkumy ukazují, že k poškození kůry sluncem jsou náchylné všechny mladé stromky. Kmeny mladých stromů by měly být chráněny v létě i v zimě po dobu nejméně pěti let.

Plot, pletivo a zábal kmínku

Pozor na sněhovou pokrývku, která někdy zvěř udrží na povrchu a umožní jí dosáhnout výše než 1,5m. Při oplocení zahrady či stromků je třeba se sněhem počítat a výšku ochrany přizpůsobit a případně širším prstencem chránit i mladou korunku. Plot kolem zahrady musí být nejméně 1,5 m vysoký. Alternativou je chránit jednotlivé mladé stromky a keře.

Kmínky spolehlivě ochrání:

kvalitní drátěné pozinkované pletivo

speciální perforované prstence z umělé hmoty ochrana z latěk, rákosu či pouhého kartonového papíru.



Dříve používané obaly ze slámy sice dřevo chrání i proti změnám teplot (především na jaře), ale pokud bojujete s přemnoženými škůdci ovocných stromů, nejsou příliš vhodné – slouží jim jako útočiště.

Zábrana proti podhrabání

Zajíci se zase rádi pod zábranou podhrabávají – jistější je proto zapustit ochranu i do země, alespoň do hloubky 30cm.

Nejsnáze to provedete již při samém sázení stromku, kdy se ochrana umístí při vnějších okrajích jámy a zasype spolu s kořeny.

Až stromek zesílí a povyroste, bude ale třeba tuto bariéru včas vytáhnout. Je také možné použít materiály, které se časem samy rozloží (rákos, tenké dřevěné laťky a podobně).

Srnky a zajíci mají výtečný čich

Lesní zvěř už z dálky láká vůně jablek a dalšího ovoce, vyhozeného na kompost. Pokud srnky a zajíce nechcete zbytečně přilákat na svou zahradu, můžete jim ještě jedlé plody donést raději dále do lesa, a zbytek zahrabat. Ostatně napadená jablka by se neměla na povrchu kompostu nechávat volně, aby se z nich nešířily spory plísní.

Repelenty proti zvěři

Existují i repeletní přípravky odpuzující zvěř, kterými se kmínky natírají. Ale mechanická obrana je bezpečnějším řešením, na běžných zahradách snadným a levnějším.

Vysadili jste na podzim okrasné stromy, keře či jehličiny, ale nevyvázali je ke kůlům? Dožeňte to co nejdříve, ať vás nezaskočí rychlý nástup zimy a mráz. Kůly se pak zatloukají obtížně.

Ochrana dřevin proti vyvrácení nebo rozlámání sněhem

Kůly pro stromky by měly být dostatečně pevné a tak dlouhé, aby po zatlučení do země sahaly deset centimetrů pod korunu. Pokud jste stromky sázeli včas, tedy v průběhu října, měla by půda být již dostatečně slehlá – můžete tedy přiložit pevné úvazky.

Jako úvazkový materiál jsou vhodné širší, alespoň dvoucentimetrové textilní řemínky nebo rychlovázací řetízky nastříhané na patřičnou délku. Važte je raději pevně, aby s kmínky nemohl lomcovat vítr – mohlo by dojít k odření kůry.

Vyšší stromy, pro které byste obtížně sháněli dostatečně dlouhé kůly, s jejichž zatlučením byste měli problémy, je vhodné ukotvit vyvázáním ke třem nebo čtyřem kolíkům. Provádí se to tak, že na kmen pod korunou se připevní objímka z juty, pryže nebo plastové folie na ochranu kmene před odřením Na tuto objímku se pak připevňují kotvicí lanka buď z dostatečně silného a trvanlivého provázku, nebo drátu. Druhý konec lanka se připevní ke kotvicímu kolíku tak,aby stromek pevně stál. Lanka musí být napnuta stejně ve všech směrech.

Vyšší keře vyvazujte tak, že větve stáhnete dohromady provázkem a hlavní větve pak přivážete ke kůlu zatlučenému co nejblíže středu keře.

Sloupovitě rostoucí keře a jehličiny (jalovce, tisy) je třeba chránit před rozlámáním těžkým sněhem. Vhodné je ovázat kolem takových dřevin rákosové nebo bambusové rohože, pytlovinu nebo jinou řídkou tkaninu, kterou stáhnete a zajistíte provázkem.

Podobně postupujte při ochraně choulostivějších keřů – v tomto případě ovázaný prostor kolem větví vyplňte suchým listím. Tlačí-li vás čas nebo nemáte-li možnost použít uvedené postupy, postačí ovinout kolem sloupovitých jehličin provázek. U země jej přivažte ke kolíku či rovnou ke kmínku, spirálovitě jej oviňte až ke špičce, kde uděláte poslední ovin a ukončíte uzlem.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky