Umyvadlo může být designovým kouskem vaší koupelny

Umyvadlo by mělo být lehce přístupné, mělo by mít čistý jednoduchý design, být lehce omyvatelné, a samozřejmě také není od věci, když hezky vypadá.
 Interier 
29. prosince 2015 22:55 / Wikimedia Commons/Tsca.bot
  0   0
Existuje mnoho různých druhů umyvadel. Umyvadlo dnes rozhodně není jen funkční předmět a na jeho druhu, materiálu a provedení záleží. Můžeme z něj totiž udělat i klenot, který bude naší koupelnu zdobit každý den. Pokud se rozhodneme pro designově výrazné umyvadlo, je dobré ho umístit před velmi nenápadné pozadí, aby jeho jedinečnost mohla vyniknout a naopak – obyčejné umyvadlo můžeme podtrhnout výrazným obkladem nebo mnoha doplňky.

Typy umyvadel


Umyvadlo neodmyslitelně patří do každé koupelny. Používáme ho několikrát denně. Stalo se pro nás běžnou součástí života. Když ale budeme nově zařizovat koupelnu, měli bychom vědět, co trh nabízí a jaké možnosti při výběru máme. Umyvadlo by mělo splňovat jak funkční tak i estetické parametry.

Nejznámější je klasické závěsné umyvadlo se zadní odkládací plochou, jak ho známe z mnoha koupelen nebo WC. Jeho výhodou je velká rozměrová variabilita. Nabízí se v několika rozměrech od malých umývátek (30-40 cm) určených na toalety až po velká umyvadla (40-65 cm). Vybrat si můžeme jak klasická půlkulatá tak i hranatá. K těmto umyvadlům lze přikoupit kryt nebo sloup a skrýt tak nevzhledný plastový sifon. Výhodou závěsných umyvadel je nižší cena.

Pak jsou umyvadla zapuštěná a to buď shora nebo zdola. Většinou se zapouští do předem připravené desky nebo jiného vhodného voděodolného podkladu. U varianty zapuštěné shora nám zaoblený okraj umyvadla vyčnívající nad okraj desky může znesnadnit úklid. U typu zapuštěného zdola nám tyto starosti odpadají. Vždy ale musíme počítat s tím, že předsunutá deska, v níž je umyvadlo zapuštěno, nám bude částečně bránit v přístupu k umyvadlu.

Velmi oblíbená jsou umyvadla asymetrická. Používají se do prostorů, kde jsou atypické rozměry a s běžným závěsným umyvadlem bychom nepochodili. U těchto umyvadel si můžeme vybrat, jestli chceme odkládací plošku z pravé nebo levé strany, což může v malé koupelně ušetřit hodně místa.

Další kapitolou jsou umyvadlové mísy. Ty jsou nejvíce podobné dřívějším lavorům, ale samozřejmě v novém kabátě a s novým designem. Mísy můžete postavit na jakýkoli vodě odolný povrch. Tyto mísy pak těsně dolehnou na připravený podklad a tím je zajištěna jejich stabilita. Umyvadlové mísy se vyrábí v různých tvarech – kulaté, hranaté, oválné, s nebo bez odkládací plošky. K těmto typům umyvadel se pak nejlépe hodí vysoké stojánkové vodovodní baterie nebo nástěnná baterie.

Samostatnou kapitolou jsou dvojumyvadla. Pokud vám to dovolují rozměry Vaší koupelny, určitě si ho pořiďte. Vícečlenné rodiny ho jistě ocení a tlačenice o pořadí v koupelně tak skončí. Zároveň získáte i elegantní zařizovací předmět do Vaší koupelny. Široké by mělo být alespoň 150 cm, abyste skutečně mohli používat obě umyvadla bez omezení a strkání.

Lokty mají zůstat výš než dlaně


Výška umístění umyvadla má sice odpovídat postavě jeho uživatele, těch však v domácnosti bývá víc, děti rostou, muži jsou vesměs vyšší než ženy. Za standard se pokládá umyvadlo ve výšce 85 až 90 cm. Výrobci radí, aby se zákazníci drželi zásady, že při mytí rukou nesmí stékat voda k loktům.

Pro umyvadla široká 55 až 60 cm bývá běžná hloubka (od stěny) 45 až 56 cm. Ale tam, kde je málo místa, postačí umyvadlo s hloubkou do 38 cm, ale raději s větší odkladní plochou po stranách nebo zapuštěné do desky.

Jestliže chcete doplnit umyvadlo o závěsnou skříňku, doporučuje se odstup od podlahy kolem 20 až 25 cm, to kvůli úklidu. Pokud má skříňka sokl, mělo by umyvadlo vystupovat dopředu, nebo musí sokl z důvodu pohodlného přístupu alespoň 15 cm dozadu.

Méně obvyklé materiály působí efektně


Za velký hit jsou pokládána umyvadla ze skla, nerezu či umělého kamene. Nic proti nim, ovšem první dva typy kladou velké nároky na úklid a levné také nejsou. Hlavně na nerezu uvidíte každou zaschlou kapku vody.

Umyvadla z materiálů označovaných jako umělý kámen se velmi dobře udržují, odolávají vysokým teplotám i všemožným, v domácnosti běžně používaným chemikáliím. Jsou vlastně téměř nezničitelná.

Navíc není problém nechat si je vyrobit včetně odkladní desky, tedy naprosto beze spár. Za tuto úpravu však musíte počítat s nějakou tou korunou navíc. Cena za metr čtvereční desky o síle 1,9 cm začíná na osmi tisících, ale může se bez problémů vyšplhat i na dvojnásobek.

Umyvadla ze syntetického mramoru neboli z plaveného vápence se vyrábějí v osmi barevných verzích. Koupit můžete dokonce i umyvadla ze dřeva nebo ze speciálně upravené překližky. Jde však o značně exkluzivní nabídku koupelnových studií a ceny takových umyvadel jsou vysoké.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu