Naše rady na vyčištění krbového skla

Sklo u krbové vložky je třeba pravidelně čistit.
 Tipy a inspirace 
10. ledna 2016 19:02 / Wikimedia Commons/Arball1
  0   0
Moderní krby jsou dnes v převážné většině opatřeny ochranným sklem. Díky němu se můžete dívat do ohně v přímé blízkosti krbu, aniž by vás ohrožovaly žhavé uhlíky a obtěžoval unikající kouř. Sklo tak vlastně slouží jako bezpečnostní prvek. Po čase se však zašpiní od sazí, prachu a kouře, čímž se sníží jeho průhlednost. Proto je třeba jej pravidelně čistit.

Jemný popel

Nejlepší variantou čištění krbového skla je jemným popelem. K tomuto čištění potřebujete pouze papírové ubrousky nebo kus novin. Dvířka kamen otevřete a suchý ubrousek namočte do jemného popelu v kamnech. Následně začněte s čištěním skla tak, že budete krouživými pohyby postupovat postupně přes celou plochu skla. Ubrousky střídejte a vždy použijte nový, který opět namočíte v popelu. Poslední ubrousky už v popelu nenamáčejte, ale pouze už jen sklo doleštěte. Po vyčištění je sklo dokonale čisté a stačili k tomu pouze ubrousky nebo noviny. Tento způsob je nejjednodušší.

Navlhčený papírový ubrousek


Papírový ubrousek navlhčete vodou a otřete s ním špinavé sklo. Poté použijte suchý ubrousek a sklo utřete do čista, případně postup opakujte.

Čištění krbového skla saponátem


Při dlouhodobém odstavení krbu se skla samozřejmě ušpiní taktéž. Pokud nemáte k dispozici žádný jemný popel, nebo tuto variantu používat nechcete, využijte tradičního saponátu. K vyčištění vám postačí hadřík, voda a příslušný saponát. Po vyleštění jen setřete suchým hadrem a máte hotovo.

Čištění pomocí speciálních přípravků

Vzhledem k tomu, že krby se v posledních letech vracejí do módy, a to nejen ve venkovských a rekreačních sídlech, myslí jejich výrobci také na údržbu. Proto v obchodech běžně zakoupíte přípravky, jež jsou přímo určeny na čištění krbových skel. Jsou ve formě sprejů či gelů.

Čištění probíhá nanesením přípravku na sklo. Sprej nastříkáte zhruba ze vzdálenosti 30 centimetrů. Dbejte na to, aby se vám přípravek nedostal do očí. Po nanesení nechte několik minut působit. Pak sklo stačí opláchnout vodou, případně otřít vlhkým čistým hadříkem. Na závěr opět použijte suchý ubrousek nebo novinový papír, kterým sklo doleštíte.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, proč někteří lidé slyší hlasy mrtvých

Tech

Americká střela letící rychlostí Mach 5 zasáhne cíl ve vzdálenosti 1 600 kilometrů za 20 minut

Dům a zahrada

Leghornky patří mezi nejoblíbenější slepice. Rychle dospívají a neúnavně snášejí vejce

Zavřít reklamu